Washington 13. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)

Česká komentátorka medzinárodných vzťahov Tereza Spencerová sa aktuálne zamerala aj na súčasnú ekonomiku, obchodné a colné vojny a predovšetkým na nevyriešiteľný dlh Spojených štátov

Americké zástavy stiahnuté na pol žrde pred budovou amerického Kapitolu vo Washingtone 1. decembra 2018 na pamiatku bývalého amerického prezidenta Georgea H.W. Busha

Americký dlh v súčasnosti predstavuje viac ako 21, 8 bilióna dolárov a hranicu 22 biliónov by mal prekročiť už budúci mesiac. “Ale pokoj, podľa niektorých názorov je už nejakú dobu aj tak matematicky nesplatiteľný,” poznamenala Spencerová vo svojom pravidelnom seriáli na portáli Prima.

Hlavnou politicko-ekonomickou témou súčasnosti je v USA je zatknutie finančnej riaditeľky Huawei Meng Wan-čou. “Od chvíle, keď kanadské úrady na podnet USA zadržali jednu z riaditeliek čínskeho koncernu Huawei boli v Číne podľa všetkého zatknutí už dvaja kanadskí manažéri, a to kvôli údajnému ohrozeniu čínskej národnej bezpečnosti,” píše česká novinárka s tým, že čínsky denník Global Times Kanade radí, aby sa od americkej hegemónie držala na dištanc.

Kanadský súd pritom v stredu po desiatich dňoch prepustil manažérku Huawei na kauciu vo výške 7,5 milióna dolárov s monitorovacím náramkom a čiastočným domácom väzením.

“Stále jej hrozí vydanie do USA, kvôli údajnému porušeniu amerických sankcií voči Iránu … Donald Trump je pripravený zasiahnuť pri ministerstve spravodlivosti, ak by tým zaistil uzavretie obchodnej dohody s Čínou,” pripomenula novinárka.

Ekonomický nátlak

USA napriek vlastnému gigantickému dlhu diktujú viacerým krajinám, ako sa majú ekonomicky a politicky správať. Takýto nátlak je vyvíjaný aj na mocnosti ako je Nemecká spolková republika.

“V snahe určovať svetu, ako sa smie správať, americký Kongres pripravuje ďalších asi desať zákonov smerujúcich proti ruskému energetickému sektoru a rusko-nemeckému plynovodu Nord Stream II,” dodáva Spencerová.

Spojené štáty by mali zatlačiť aj na Ukrajinu, aby prešla od slov k činom a konečne pristúpila k ekonomickým reformám, vyzýva podľa informácii Spencerovej Donalda Trumpa vplyvná Rada pre zahraničné vzťahy (CFR).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj