Bratislava 1. februára 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Sepahnews via AP)

Ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo predaj dvoch pozemných protiraketových systémov spoločnosti Lockheed Martin AEGIS Ashore do Japonska, čo bol posledný krok v pokračujúcom budovaní Tokijskej vojenskej moci, postaviac tak Čínu na okraj

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Predaj vo výške 2,15 miliardy dolárov, ktorý zahŕňa zariadenia na protiraketovú obranu, ktoré vyrába aj spoločnosť Lockheed, bol navrhnutý v Kongrese agentúrou Pentagonu pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu v utorok. Taktiež bola schválená verzia procesora riadenia a riadenia, ktorá bude postavená spoločnosťou General Dynamics.

AEGIS Ashore je pozemná verzia hlavného amerického námorného protiraketového systému, ktorý Japonsko už v svojich torpédoborcoch má. Batérie budú schopné vystreľovať interceptory SM-3 Blok IIA / Blok IB po nasadení okolo roku 2023 a do konca tohto desaťročia pridajú do svojho arzenálu supersonické interceptory SM-6. Očakáva sa, že miesta pre systémy budú v japonských prefektúrach Akita a Yamaguchi.

Rozmiestnenie systémov AEGIS Ashore zo strany amerických spojencov je sporným, pretože jeho systém spustenia môže byť použitý na odpaľovanie rakiet a ostatných strelív Tomahawk. Napríklad Rusko kritizovalo rozhodnutie umiestniť tento systém do Poľska a Rumunska už roky tvrdiac, že väčšinu európskeho Ruska kladie do oblasti neočakávaného vplyvu. Čína tiež namietala proti plánom Japonska, ešte v roku 2017, keď sa o tom po prvýkrát začalo hovoriť.

Japonsko trvá na tom, že systém je čisto obranný a potrebný na ochranu krajiny pred možnými raketovými útokmi Severnej Kórey.

Toto zdôvodnenie sa v posledných dvoch rokoch veľmi nezmenilo, aj napriek rozmrazeniu vzťahov medzi Pchjongjangom a Soulom, pokračovaniu rozhovorov medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom ako aj napriek skutočnosti, že Kim už viac než rok nevypustil žiadnu jadrovú raketu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj