USA sa aj naďalej nechcú pripojiť k Parížskej dohode

Katovice 16. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Andrew Harnik)

Postoj USA k záverom katovickej konferencie OSN o klíme v Katoviciach je nemenný: USA sa nepripoja k Parížskej dohode, uvádza sa vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí USA

Na snímke americký prezident Donald Trump

V sobotu skončila v Katoviciach Svetová konferencia OSN pre otázky zmeny klímy, na ktorej boli schválené pravidlá realizácie Parížskej dohody.

Postoj vlády k Parížskej dohode je nemenný. Prvného júla 2017 prezident (Donald Trump) vyhlásil, že USA chcú vystúpiť z Parížskej dohody, ak nebudú podmienky pre Američanov výhodnejšie,” píše sa vo vyhlásení.

V Katoviciach hájila americká strana „vyvážený prístup k presadzovaniu ekonomického rastu, zvýšeniu energetickej bezpečnosti a ochrany životného prostredia,” vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí USA.

Pripomenulo tiež, že sa emisie oxidu uhličitého znížili v USA od roku 2005 o 14% nehľadiac na nárast ekonomiky vyššej než 19%.

„USA berú výsledky rokovaní do úvahy … Je to významný krok k zaviazaniu našich konkurentov, aby informovali o svojich emisiách podľa noriem, ktorých sa USA držia od roku 1992,” uvádza sa vo vyhlásení.

Ďalej sa píše, že USA neprijímajú žiadne zaťaženia a finančné záväzky na podporu Parížskej dohody a nedovolia využiť túto dohodu ako prostriedok znovurozdelenia bohatstva (medzi krajinami).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj