Venezuela 7. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ariana Cubillos)

Legitímna vláda Venezuely sa domnieva, že USA “prešli na úroveň šialenstva a nenávisti”. Nicolás Maduro sa obrátil na hlavy všetkých štátov so žiadosťou, aby odsúdili akcie Washingtonu proti venezuelskému ľudu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Nicolás Maduro počas mítingu v Caracase

“USA prešli na úroveň šialenstva a nenávisti. Americká vláda nekoná v záujmoch USA … Každý deň míňa peniazenza to, aby urážala a ohovárala Venezuelu … Venezuelský ľud sa s nikým neháda, je hodný úcty, a nie agresie,” vyhlásil Maduro na mítingu v Caracase.

Vyzval na založenie celonárodného zväzku, ktorý by mohol reálne požiadať americkú vládu o zrušenie blokády, finančných represií a útokov na venezuelskú ekonomiku.

“Pozrite sa na tento ľud, pán Trump. Tento ľud vás porazí sám a tisíckrát,” obrátil sa Maduro na prezidenta USA.

Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Väčšina európskych a juhoamerických štátov a USA ho podporili. Na stranu legitímneho prezidenta Nicolasa Madura sa postavilo Rusko, Čína, Turecko a ďalšie krajiny.

Od konca januára došlo vo Venezuele k niekoľkým incidentom: sabotáž na veľké vodné elektrárne spôsobila výpadok elektriny v celej krajine.

Predseda právnej komisie venezuelského parlamentu Julio Garcia Serpa tento týždeň vyhlásil, že bolo začaté trestné stíhanie Guaidóa. Je obvinený z vlastizrady. Jeho prípad má prerokovať Najvyšší súd a generálny prokurátor.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj