Teherán 21. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

Americká Federálna správa letectva (FFA) zakázala v piatok americkým leteckým spoločnostiam lety vo vzdušnom priestore Iránu v oblastiach nad Hormuzským prielivom a nad Ománskym zálivom. Reagovala tak na štvrtkové zostrelenie amerického dronu iránskou protivzdušnou obranou. Písala o tom agentúra Reuters

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V samostatnej varovnej správe FFA uviedla, že podľa jej informácií sa najbližšie civilné lietadlo nachádzalo v čase incidentu len 45 námorných míľ (približne 83 kilometrov) od miesta, kde iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezpilotné lietadlo Global Hawk.

“V čase zásahu operovalo v danej oblasti množstvo dopravných lietadiel,” dodala agentúra.

FFA ďalej vyjadrila svoje znepokojenie nad nárastom napätia a vojenskej aktivity v blízkosti frekventovaných leteckých trás, ako aj nad ochotou Teheránu použiť v medzinárodnom vzdušnom priestore bez varovania rakety dlhého doletu.

Iránske elitné revolučné gardy ešte vo štvrtok oznámili, že v iránskom vzdušnom priestore zostrelili americký “špionážny” dron.

Armáda Spojených štátov označila zostrelenie bezpilotného prieskumného lietadla za “nevyprovokovaný útok” a zdôraznila, že incident sa stal v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenské bezpilotné lietadlo, operujúce za každého počasia, počas dňa i noci. Global Hawk dokáže v takmer reálnom čase poskytovať snímky rozsiahlych zemepisných oblastí vo vysokom rozlíšení. Počas prieskumnej misie stroj schopný zmapovať 100.000 kilometrov štvorcových terénu denne.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj