USA očakávajú v tomto a budúcom roku rekordnú ťažbu ropy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Washington 13. februára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

USA očakávajú, že ich domáca produkcia ropy v tomto a budúcom roku dosiahne nové maximá a ceny ropy aj benzínu budú nižšie ako v roku 2018. Vládni prognostici potvrdili svoju predošlú predpoveď, že USA sa v roku 2020 stanú čistým exportérom ropy a ropných produktov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) očakáva, že USA budú v roku 2019 ťažiť 12,4 mil. barelov ropy denne a v budúcom roku 13,2 mil. barelov denne. EIA odhaduje, že cena ľahkej americkej ropy bude v tomto roku v priemere 54,79 USD za barel a v budúcom roku 58 USD za barel, čiže klesne z úrovne 65 USD za barel, na ktorej bola vlani. Priemerná cena benzínu v USA by preto mala byť 2,47 USD za galón v tomto roku a 2,56 USD za galón v roku 2020, pričom vlani bola vo výške 2,73 USD za galón.

EIA prognózuje, že americký čistý dovoz ropy v tomto roku klesne na zhruba 900 tis. barelov denne a v roku 2020 sa krajina stane čistým exportérom s vývozom približne 300 tis. barelov ropy denne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj