USA očakávajú od Brazílie podporu pri riešení krízy vo Venezuele

Buenos Aires 3. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu oznámil, že Spojené štáty očakávajú od novej brazílskej krajne pravicovej vlády podporu pre svoj postup pri riešení politickej a hospodárskej krízy vo Venezuele. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

“Pompeo a brazílsky prezident Jair Bolsonaro diskutovali o možnostiach, ako posilniť spoluprácu v oblasti bilaterálnych a regionálnych úloh vrátane posilnenia demokratickej vládnej moci a ľudských práv vo Venezuele, na Kube a v Nikarague,” povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Robert Palladino.

Bolsonaro podľa DPA v oblasti zahraničnej politiky zastáva podobné názory ako americký prezident Donald Trump, čo zahŕňa aj kritiku ľavicového režimu vo Venezuele.

Palladino dodal, že Pompeo a Bolsonaro tiež hovorili o posilnení hospodárskych vzťahov.

Venezuela zápasí s vážnou hospodárskou krízou, ktorá spôsobila nedostatok liekov a potravín. Od roku 2015 sa odtiaľ vysťahovali viac ako tri milióny obyvateľov, čo spôsobuje problém aj pre susedné krajiny, ktoré sa musia vyrovnať s prívalom utečencov.

Víťaz októbrových prezidentských volieb Bolsonaro v utorok zložil slávnostnú prísahu. Bývalý armádny dôstojník a dlhoročný kongresman sa netají svojím obdivom k Trumpovi.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj