Washington 11. januára 2020 (HSP/Welt/Foto:Screenshot YouTube)

Po smrti generála Kásema Solejmáního unikli ďalšie podrobnosti o akcii USA proti Iránu: Podľa správ médií sa armáda zamerala na ďalšieho veliteľa. Útok však zlyhal

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Abdul Reza Shahlai

Už v decembri vypísali  USA na jeho hlavu odmenu: Podľa správ z amerických médií sa nemali USA v noci dronového útoku na iránskeho generála Kásema Solejmáního zamerať len na neho.

Plánovaný útok na iného iránskeho komandanta v Jemene však zlyhal, informoval v piatok Washington Post s odvolaním sa na štyroch nemenovaných amerických úradníkov a neskôr informoval o tom aj televízny kanál CNN s odvolaním sa na dvoch insiderov.

Podľa Washington Post mala byť prísne dôverná operácia namierená na veliteľa iránskej brigády Kuds, ktorú viedol Solejmání. Podľa toho je Abdul Reza Shahlai zodpovedný v brigáde Kuds za financie. Brigáda Kuds patrí k iránskym revolučným gardám (IRGC), elitnej jednotke iránskych ozbrojených síl.

15 miliónov dolárov za informácie

Útoky na Solejmáního a Shahlaiho mali byť nariadené podľa Washington Post približne v rovnakom čase. Keďže operácia proti Shahlaimu neviedla k želanému úspechu, americká vláda to neoznámila, uvádzajú ďalej noviny. Túto operáciu nechceli komentovať ani americké ministerstvo obrany ani ministerstvo zahraničných vecí a ani Biely dom.

Cielené zabitie Solejmáního vyvolalo reťazovú reakciu v Perzskom zálive a nie je nesporné. Washington to zdôvodňuje tým, že Solejmání plánoval hroziace útoky na amerických občanov. Začiatkom decembra 2019 Spojené štáty vypísali odmenu na hlavu Shahlaiho a ponúkli 15 miliónov dolárov za informácie o mieste, kde sa zdržiava a o jeho činnosti.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že Solejmání sa zameral na niekoľko amerických veľvyslanectiev. V odvetnom útoku v noci na stredu vypálil Irán viacero rakiet na americké základne v Iraku. Predpokladá sa, ze iránsky raketový útok v tej istej noci omylom spôsobil pád ukrajinského lietadla so 176 mŕtvymi.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj