USA a Turecko sa dohodli na efektívnejšej koordinácii v otázkach Sýrie

Washington 14. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa v piatok dohodli na užšej vzájomnej koordinácii v otázkach týkajúcich sa sýrskeho konfliktu. Informovala o tom agentúra AFP na základe informácií od zdrojov blízkych tureckému prezidentovi

Na snímke Donald Trump

Podľa zdrojov sa lídri oboch krajín počas telefonického rozhovoru “dohodli na zabezpečení efektívnejšej koordinácie v otázkach týkajúcich sa Sýrie”.

Rozhovor sa konal iba dva dni po tom, ako turecký prezident v stredu vyhlásil, že jeho krajina začne “o niekoľko dní” novú vojenskú operáciu proti kurdským militantom východne od rieky Eufrat v severnej Sýrii. Erdogan tak reagoval na zámer Spojených štátov zriadiť na severe Sýrie pozorovateľské stanovištia, pomocou ktorých by sa malo predchádzať prípadným zrážkam medzi tureckými vojakmi a kurdskými milíciami podporovanými Washingtonom.

Veľké územia severnej Sýrie pri hranici s Tureckom ovládajú kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Ankara sa domnieva, že kurdské milície sú napojené na organizáciu Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná. Washington považuje YPG za svojich spojencov v boji proti Islamskému štátu v Sýrii.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj