Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Irán a Spojené štáty americké si vymenili väzňov. Teherán prepustil amerického doktoranda z Princetonovej univerzity Xiyuea Wanga, ktorého v auguste 2016 zatkli pre obvinenia zo špionáže, a Washington zase iránskeho vedca Masúda Solejmáního zadržaného vlani v Chicagu. Výmena väzňov sa uskutočnila vo švajčiarskom Zürichu, informuje agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Výmenu väzňov potvrdili iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf i americký prezident Donald Trump. Obaja sa vo svojich stanoviskách poďakovali švajčiarskej vláde za jej sprostredkovanie.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Solejmáního do Švajčiarska sprevádzal osobitný vyslanec USA pre Irán Brian Hook. Wang s Hookom cestujú do Nemecka na leteckú základňu Ramstein, kde študenta vyšetria lekári. Hook sa podľa predpokladov vráti do USA sám, pretože si Wanga nechajú na niekoľko dní na pozorovaní.

Zaríf, ktorý cestoval do Švajčiarska, po výmene na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil fotografie so Solejmáním. Na jednej pózuje s vedcom pred lietadlom, na druhej sa už na jeho palube rozprávajú.

Wanga, Američana čínskeho pôvodu, zatkli, keď robil výskum pre dizertačnú prácu. Odsúdili ho na 10 rokov väzenia za údajnú „infiltráciu“ krajiny a posielanie tajných materiálov do zahraničia. Solejmáního, ktorý sa venuje výskumu kmeňových buniek, hematológii a regeneratívnej medicíne, zase zatkli za porušenie obchodných sankcií. Toho sa dopustil tým, že sa pokúsil priniesť biologický materiál do Iránu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj