USA a Európska únia podporujú výmenu území medzi Srbskom a Kosovom. Údajne táto dohoda bude podpísaná vo Washingtone už v júni tohto roka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Frankfurt 26. februára 2019 (HSP/ruserbia.com/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

USA a Európska únia podporujú výmenu území medzi Srbskom a Kosovom. Údajne táto dohoda bude podpísaná 12. júna vo Washingtone a vstúpi do platnosti o pol roka. Tieto informácie uviedol nemecký denník Frankfurter Rundschau. Novinárom tohto denníka sa podarilo získať pracovný variant dohody, ktorý obsahuje sedemnásť bodov a stane sa základom budúcej zmluvy medzi Srbskom a Kosovom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ako uvádza nemecký denník, v súlade s predpokladanou dohodou budú vytvorené nové hranice na severe Kosova a ku Kosovu pričlenia niekoľko obcí, ktoré sú v súčasnosti súčasťou Srbska. Mesto Kosovská Mitrovica údajne dostane zvláštny štatút.

Jazero Gazivodë, ktoré má kľúčovú úlohu v zásobovaní vodou veľkého regiónu, a baňa Trepča by mali by sprivatizované na obdobie 99 rokov a rozdelené do sfér vplyvu medzi stálymi členmi Rady bezpečnosti OSN. Trať celoeurópskeho dopravného koridoru č. 10, ktorá na území Srbska vedie cez Novi Sad – Belehrad – Nis, bude pod medzinárodnou kontrolou.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj