Washington 25. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)

USA a Čína sú „blízko k dokončeniu niektorých častí“ predbežnej dohody, ktorá zmierni obchodné napätie medzi oboma krajinami. Oznámil to v piatok úrad amerického obchodného zástupcu Roberta Lighthizera

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Steven Mnuchin

Toto oznámenie nasledovalo po telefonickom rozhovore medzi Lighthizerom a ministrom financií USA Stevenom Mnuchinom a čínskym vicepremiérom Liou Chem.

Úrad amerického obchodného zástupcu uviedol, že počas rozhovoru „urobili pokrok v konkrétnych otázkach“, a dodal, že medzi zástupcami oboch strán sa budú uskutočňovať nepretržité rokovania pred ďalším telefonickým rozhovorom najvyšších vyjednávačov „v blízkej budúcnosti“.

Vo vyhlásení sa tiež konštatuje, že obe krajiny ostávajú na dobrej ceste k tomu, čo Donald Trump označil za „prvú fázu dohody“ s Čínou pred stretnutím amerického prezidenta s čínskym partnerom Si Ťin-pchingom na samite lídrov Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce v Čile v polovici novembra.

Dohoda, ktorá je predmetom diskusií, zahŕňa urýchlenie nákupu amerických poľnohospodárskych produktov v Číne a tiež malé ústupky zo strany Pekingu v oblasti ochrany duševného vlastníctva a meny. Nerieši však niektoré z dlhodobých zdrojov obchodného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ako sú napríklad kybernetické a priemyselné dotácie, ktoré sú základom čínskeho hospodárskeho modelu.

Washington po tom, ako dosiahol s Čínou prvú fázu obchodnej dohody, pozastavil plánované zvýšenie ciel z 25 % na 30 % na čínsky tovar za 250 miliárd USD (225,08 miliardy eur), ktoré malo nadobudnúť účinnosť 15. októbra.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj