Bratislava 14. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto: SITA/Diana Černáková)

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) predložil na medzirezortné pripomienkové konanie legislatívny zámer zákona o vytvorení Komory verejného obstarávania. Na jej zriadenie navrhuje prechodné obdobie dva a pol roka. Predseda ÚVO Miroslav Hlivák o tom informoval v piatok s tým, že vznik komory je prvým predpokladom plánovanej profesionalizácie verejného obstarávania na Slovensku

Na snímke predseda ÚVO Miroslav Hlivák

O podmienkach vzniku komory, ktorá by mala zvýšiť kvalitu a zodpovednosť v tejto oblasti, rokoval šéf úradu so svojím osobným poradcom pre profesionalizáciu verejného obstarávania, riaditeľom Jednotky verejného obstarávania v rámci Oddelenia integrity verejného sektora OECD Paulom Maginom.

“Budeme poznať tých, ktorí s našimi peniazmi narábajú, teda tých, ktorí za proces verejných nákupov nesú zodpovednosť. Aj vyvodzovanie zodpovednosti voči verejným obstarávateľom a obstarávateľom je to, čo nám chýba,” povedal Hlivák na brífingu. Nie je podľa neho možné, aby vyšetrovanie závažných pochybení vo verejnom obstarávaní trvalo dlhé roky, čo neposilňuje dôveru v štát. “A práve dôvera je to kľúčové, čo občanom vo vzťahu k výkonu verejnej moci chýba,” uviedol šéf ÚVO.

Iniciatíva na zriadenie komory je podľa Maginu zameraná na profesionalizáciu verejného obstarávania. “OECD podporuje moderné iniciatívy aj v oblasti verejného obstarávania. Verím, že projekt Komory verejného obstarávania prispeje k profesionalizácii výkonu verejného obstarávania, k jeho lepšiemu fungovaniu a vyššej efektívnosti,” povedal Magina. “Pripomienkovali sme prvý návrh zámeru nového zákona o vytvorení Komory verejného obstarávania. Konkrétne sme sa vyjadrovali, napríklad, k otázke konfliktu záujmov, resp. aj k vzťahu medzi verejným obstarávateľom a členmi komory. Vidíme tu väčšiu zodpovednosť, že bude na pleciach verejného obstarávateľa, ktorý bude zodpovednosť prenášať na členov v komore,” dodal Magina.

Členom komory sa podľa Hliváka nestane automaticky každý, kto prerozdeľuje verejné zdroje. “Komora bude mať svoje orgány. Bude to profesijná organizácia, ktorá sa bude riadiť presnými pravidlami, vyplývajúcimi zo zákona. Celý tento projekt je ambiciózny nielen v podmienkach SR a členských štátov EÚ, ale aj členských štátov OECD,” priblížil Hlivák. Predloženiu legislatívneho zámeru zákona o vytvorení Komory verejného obstarávania predchádzali konzultácie s rôznymi subjektmi, vrátane OECD.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Čítať viac