Bratislava 14. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Polroka delilo ministerstvo obrany od hrozby 80 miliónovej pokuty. Ak by totiž stíhacie lietadlá F-16 nakúpilo po prvom januári 2019, teda o šesť mesiacov neskôr ako reálne k nákupu došlo, úrad by sa mohol riadiť novou legislatívou. Tá mu umožňuje uložiť pokutu vo výške piatich percent z ceny obstarávania

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: Na snímke lietadlo F-16

Pri investícii ministerstva obrany za 1,589 miliardy eur by teda výška pokuty mohla dosiahnuť čiastku 80 miliónov. Doteraz rezort zaplatil úradu na pokutách v súvislosti s obstarávaním stíhačiek štyritisíc eur.

„Úrad v tejto veci uložil v zmysle zákona platného do 31. decembra 2018 (teda vzťahujúceho sa na danú zákazku) Ministerstvu obrany už štvrtú poriadkovú pokutu vo výške tisíc eur za to, že úradu nedoručili dokumentáciu potrebnú pre rozhodnutie vo veci. Voči takémuto konaniu úrad pripravil legislatívne opatrenia, tie sú už v novele, ktorá je účinná od 1. januára 2019, podľa nej by v takomto prípade úrad mohol uložiť pokutu vo výške päť percent zo zmluvnej ceny,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.

Rezort obrany so závermi úradu nesúhlasil, argumentoval tým, že kontrakt bol realizovaný cez vládu príslušného výrobcu, a preto sa pri ňom nevzťahuje zákon o verejnom obstarávaní. Ministerstvo doteraz zaplatilo za nedodanie dokumentácie pri projekte lietadiel štyritisíc eur.

Ministerstvo obrany dotiahlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018. Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16. Ich dodanie je naplánované do roku 2024. Lietadlá boli obstarané cez americký program spôsobom vláda-vláda. Slovenské nebo v súčasnosti strážia zastaralé stroje MiG-29, na ktorých prevádzku Slovensko navyše vynakladá ročne desiatky miliónov eur.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj