Bratislava 27. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu zverejnil výzvu na projekt s názvom Register zbraní a streliva. Dátum uzávierky je 2. júla. Projekt v hodnote 7.248.114 eur z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu pripravilo Ministerstvo vnútra (MV) SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Projekt má zjednodušiť plnenie povinností občanom i podnikateľom. Jeho hlavným zámerom je podľa slov úradu elektronizácia komunikácie medzi občanmi, podnikateľmi a štátnou správou.


“Vďaka projektu budú môcť občania po novom svoje požiadavky vyriešiť prostredníctvom elektronickej služby alebo osobnou návštevou ktoréhokoľvek policajného útvaru. Výnimkou budú len prípady, ktoré vyžadujú fyzické predloženie zbrane,” ozrejmil úrad vicepremiéra s tým, že sa tak zruší obmedzenie miestnej príslušnosti pri vybavovaní agendy a ušetrí sa aj čas pri jej vybavovaní.

Rezort vnútra má informačný systém vybudovať ako komplexný systém integrovaný s ostatnými súčasťami e-Governmentu. S vytvorením registra počíta podľa slov úradu aj pripravovaná novela zákona o zbraniach a strelive z dielne rezortu, ktorá okrem iného zavádza informačnú povinnosť pre podnikateľov a držiteľov zbrojných licencií viesť evidenciu zbraní a streliva prostredníctvom e-služieb.

“Register sprístupní informácie o zbraniach, ktoré sú potrebné na ich sledovanie a identifikáciu, a zefektívni tiež výmenu informácií medzi členskými štátmi Európskej únie,” doplnil úrad. Nový register bude prepojený s inými informačnými systémami ministerstiev vnútra i spravodlivosti. Umožniť tak má aj okamžité overenie držiteľov zbrojných licencií a kontrolu ich bezúhonnosti.

Za prínos registra považuje úrad podpredsedu vlády aj sprostredkovanie informácií o lekárskych a psychologických posudkoch integráciou s informačnými systémami ministerstva zdravotníctva. Doplnil, že register bude kontrolovať aj poľovnícke lístky či platnosť oprávnení športových strelcov a podnikateľov s povolením na prepravu zbraní a streliva.

Úrad tiež ozrejmil, že pomocou používateľských e-služieb bude možné oznamovať uzatvorenie zmlúv na predaj zbraní, aktualizovať či meniť zbrojné preukazy i elektronicky žiadať o prepravu zbraní. Rovnako umožní hlásiť ich cezhraničnú prepravu, žiadať a predlžovať platnosť európskeho zbrojného pasu, ohlasovať predaje, nákupy prenájmy a výpožičky zbraní či nahlasovanie ich strát.

Návrhom zákona, ktorý má zamedziť zneužívaniu strelných zbraní, chce MV dosiahnuť rovnováhu medzi zabezpečením slobody pohybu niektorých strelných zbraní v rámci Európskej únie a potrebou jeho primeranej kontroly. Z pripravovaných zmien vyzdvihlo ministerstvo napríklad kategorizáciu zbraní a zavedenie evidovania niektorých ich druhov. Doba platnosti zbrojného preukazu by sa mala zákonom skrátiť z desiatich rokov na päť.

K návrhu majú výhrady aj zástupcovia slovenských klubov vojenskej histórie. Zástupcovia klubov konštatovali, že v prípade neakceptovania ich pripomienok nebude možné organizovať historické ukážky bojov napríklad z obdobia Slovenského národného povstania v rozsahu, na aký je verejnosť zvyknutá. S navrhovanou novelou nesúhlasia napríklad aj športoví strelci, poľovníci a iné strelecké organizácie. Novela podľa nich ide výrazne nad požadovaný rámec európskou smernicou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj