Úrad na ochranu ústavy: Nemeckú krajnú pravicu je čoraz náročnejšie kontrolovať

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Berlín 28. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) v nedeľu oznámil, že je preň čoraz náročnejšie kontrolovať krajne pravicovú scénu v tejto krajine. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na správu v denníku Welt am Sontag

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Krajná pravica sa stáva menej organizovanou, čo podľa BfV sťažuje jej kontrolu. Väčšie extrémistické skupiny majú teraz na krajne pravicovej scéne len malý vplyv.

“Malé skupiny a jednotlivci s malým stupňom organizovanosti sa stávajú kľúčovými hráčmi,” uvádza sa v dokumente BfV.

V Nemecku existuje viacero skupín pravicových extrémistov, ktoré priťahujú pozornosť, ako napríklad Národnosocialistické podzemie (NSU), ktoré je zodpovedné za zabitie ôsmych Turkov v rokoch 2000 – 2007, a hnutie tzv. ríšskych občanov (Reichsbürger).

Radikalizácia a výmena informácií podľa BfV prebieha v súčasnosti najmä v online priestore prostredníctvom sociálnych sietí a služieb na posielanie správ. Sledovanie je preto oveľa náročnejšie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj