Malmo 2. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman)

Americká prepravná spoločnosť UPS, podľa informácií portálu RT, prestala dodávať balíky do notoricky známej štvrte v meste Malmö vo Švédsku, často nazývanej “no-go zone”. Hlavným dôvodom je vlna útokov na vodičov spoločnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Poskytovanie poštových služieb pre Rosengard, štvrť v južnom meste Malmo, sa podľa miestnych médií ukázalo pre spoločnosť UPS, ako príliš nebezpečné.

K zisteniu došlo potom, čo miestny obyvateľ Marco Padoán požiadal o dodanie vizitiek na svoju adresu. Namiesto toho dostal správu od UPS, v ktorej uviedli, že nedokázali doručiť zásielku k dverám a preto ju presmerovali do kancelárie spoločnosti v centre Malmo.

Spoločnosť, ktorá vizitky vyrába, vysvetlila v e-maile, že spoločnosť UPS prestala zabezpečovať služby v oblatiť, pretože vodiči boli často okradnutí alebo napadnutí.

Spoločnosť na otázky neodpovedá. Novinám Sydsvenskan sa však podarilo získať vyhlásenie: “Naši vodiči boli viackrát napadnutí, a preto sme sa rozhodli, že nebudeme doručovať balíky v tomto obvode.” Spoločnoť ďalšie vysvetlenie neposkytla.

Rosengard, problémová oblasť, ktorej dominujú prisťahovalci, sa stala známou, kvôli nárastu násilných trestných činov, ktoré boli zaznamenané v posledných rokoch.

Podľa správ v médiách sa násilie, ozbrojené lúpeže a iné zločiny stali samozrejmosťou. Oblasť, ktorá trpí vysokou nezamestnanosťou a chudobou, sa objavila na zozname švédskych “zraniteľných oblastí”, ktoré niektoré médiá a miestni politici označujú za “no-go zone”.

Švédska vláda razantne odmieta tento pojem, pripúšťajúc, že hoci v určitých štvrtiach sú ťažkosti, nie sú to miesta, v ktorých by polícia a iné orgány nemohli efektívne pracovať.

V roku 2017 však viacerí policajní šéfovia uviedli v široko citovanom článku, že v Malme a v iných mestách existujú “paralelné spoločnosti”, ktorých členovia odmietajú “základné inštitúcie švédskej spoločnosti.”

Tiež sa sťažovali, že v týchto susedstvách je “ťažké, aby si polícia plnila svoje poslanie” kvôli prítomnosti gangov, čo neúmyselne podnietilo celonárodnú diskusiu o týchto “no-go zónach.”

V celej Európe sa tento termín bežne používa na opis oblasti, kde sa dokonca často boja ísť aj polícia. Existencia týchto oblastí je predmetom mnohých diskusií, pričom niektorí naznačujú, že samotný koncept je diskriminačný a náchylný k predpojatému zovšeobecňovaniu.

V roku 2017 prví záchranári potrebovali vojenskú ochrannú výstroj, aby mohli čeliť nebezpečenstvám v týchto oblastiach. Neskôr v tom istom roku štátna poštová služba PostNord prestala doručovať poštu na niektoré adresy v blízkosti problémového mesta Stockholm Rinkeby, kde boli nepokoje.


Zdroj