Bratislava 12. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Miroslava Cibulková)

Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) počíta s tým, že o desať rokov budú vo všetkých krajinách sveta zrušené víza. Informáciu oznámil generálny tajomník UNWTO Zurab Pololikashvili na 13. zasadnutí Valného zhromaždenia tejto organizácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
ilustračné foto

“Asi pred desiatimi rokmi potrebovalo 77% svetovej populácie víza, a teraz je to o niečo málo viac ako 50%. Každopádne je to stále veľa. Dúfame, že o desať rokov nebudú víza potrebné vôbec. Nechcem, aby naše deti vôbec vedeli, čo to víza sú. Chceli by sme, aby bol cestovný ruch prístupný pre všetkých,” povedal.

Pololikashvili tiež poznamenal, že v mnohých krajinách sa zachovali “zvláštne bezpečnostné otázky”, UNWTO, avšak vystupuje pre zrušenie vízového režimu. “Naším hlavným odporúčaním je odstraňovať podobné prekážky, urobiť z víz nepotrebnú vec a zabezpečiť, aby bol cestovný ruch pohodlný pre všetkých,” dodal.

Najväčší samit, týkajúci sa cestovného ruchu

Ešte stále prebieha v Petrohrade najväčšia udalosť svetového turistického ruchu. V dňoch 9. až 13. septembra tam prebieha 23. zasadnutie Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu.

Na samite je prítomných viac ako 1500 delegátov zo 158 krajín sveta. Cieľom je okrem iného prejednanie riešení globálnych úloh, ktoré stoja pred turistickou sférou. Samit organizuje Federálna agentúra turistiky Ruskej federácie spoločne s vedením Petrohradu.

Cestovný ruch ako strategické odvetvie

Riaditeľka federálnej agentúry pre cestovný ruch Rosturism Zarina Doguzovová oznámila, že sa na cestovný ruch začalo pozerať ako na strategické odvetvie hospodárstva. “Máme preto v úmysle znovu naštartovať toto odvetvie s prihliadnutím k novým globálnym trendom, vrátane rastúceho záujmu turistov o individuálne a autentické cestovné zážitky, digitalizáciu, platformovanie produktov a služieb cestovného ruchu,” oznámila.

Čo sa týka samotného programu, ten zahŕňa 16 akcií najrôznejších foriem vrátane schôdzok, debát či plenárnych zasadnutí. Konať sa budú na troch miestach, a to v v Expoforu, v Tauridskom paláci a v Prezidentskej knižnici.

Rast medzinárodného cestovného ruchu

V správe pri príležitosti otvorenia Valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu OSN (UNWTO) v Petrohrade je uvedené, že od januára do júna po celom svete evidovali 671 miliónov príchodov turistov. Ide o medziročný 4% rast. Čo sa týka najaktívnejšieho toku, ten zaznamenávali do krajín Blízkeho východu a do ázijsko-pacifického regiónu.

Rast spôsobil viaceré faktory. Išlo napríklad o posilnenie hospodárstva, o lety, ktoré sa stali cenovo dostupnejšie, a tiež došlo k zlepšeniu leteckého spojenia. Podľa UNWTO by mal príchod zahraničných turistov do konca roka 2019 narásť o 3 – 4%.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj