Bratislava 21. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Únia miest Slovenska (UMS) si dnes zvolí svojho prezidenta. Urobí tak na sneme v bratislavskom Primaciálnom paláci. Okrem voľby do orgánov avizuje únia aj novelizáciu Stanov ÚMS či stanovenie priorít ÚMS a strategických cieľov pre roky 2019 až 2020. O post prezidenta sa uchádza primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý je, ako uviedol pre agentúru SITA, zrejme jediným kandidátom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke primátor Trenčína Richard Rybníček

Byť prezidentom ÚMS znamená pre Rybníčka prevziať zodpovednosť za problematiku miest a komunikáciu v Únii miest Slovenska. Podľa neho kľúčové pre samosprávy a mestá je vyriešiť dokončenie reformy verejnej správy.

“Znamená to mať do konca roka pripravený dokument, ktorý by mal jasnejšie definovať, ako by v budúcnosti mala byť usporiadaná samospráva, ale aj verejná správa. Zároveň byť pripravený na rokovanie so súčasnou alebo budúcou vládou, aby sa tieto prvky a návrhy verejnej správy dostali aj do nového programového vyhlásenia vlády,” konštatoval.

Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené 29. apríla 1994 v Košiciach z iniciatívy Klubu primátorov miest Slovenskej republiky. Hlavným posolstvom Únie miest Slovenska od jej vzniku je boj za demokraciu, reformu verejnej správy a európske smerovanie Slovenska. Za ciele si únia vytýčila obhajobu práv a záujmov miest vo vzťahu k zákonodarnej a výkonnej štátnej moci, prezentovanie významu miest ako centier regiónov, ako aj presadzovanie finančnej, inštitucionálnej, daňovej suverenity miest.

Únia miest Slovenska združuje 38 slovenských miest, v ktorých žije viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Do ÚMS sa už pridali krajské mestá Bratislava, Banská Bystrica, Nitra, Trnava, Trenčín a Prešov. Žilina sa takisto chystá pripojiť k týmto mestám. Ako potvrdila hovorkyňa Žiliny Barbora Zigová, je to len otázka času.

Viaceré mestá nedávno pre nespokojnosť oznámili vystúpenie zo Združenia mest a obcí Slovenska (ZMOS), niektoré z nich práve preto pristúpili do ÚMS.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj