Bratislava 15. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Umenie významne prispieva k rozvoju spoločnosti a má silný ekonomický potenciál. Pri príležitosti dnešného Svetového dňa umenia na to upozorňuje ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). Uvádza sa to vo vyhlásení šéfky rezortu kultúry, ktoré agentúre SITA poskytla Barbora Palovičová z komunikačného odboru Ministerstva kultúry (MK) SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková

Umenie podľa Laššákovej, „ovplyvňuje duchovný rozmer a estetické vnímanie človeka, učí nás empatii a poznaniu hodnôt, prináša nám zážitok, podnecuje naše myslenie aj kreativitu“.

Pri príležitosti Svetového dňa umenia ministerka ďalej konštatovala, že si želá, aby „umelci mali ideálne podmienky na svoju tvorbu a jej prezentáciu, aby umenie bolo slobodné, otvorené, prístupné a dostupné pre všetkých, aby malo svojich tvorcov a hlavne prijímateľov vo všetkých vekových kategóriách“. Pripomenula, že ministerstvo kultúry podporuje umenie vo všetkých jeho oblastiach a finančne aj cez verejnoprávne dotačné fondy. Medzi verejnoprávne dotačné fondy patrí Fond na podporu umenia, Fond na podporu umenia národnostných menšín či Audiovizuálny fond a peniaze do oblasti kultúry a umenia plynú aj cez dotácie ministerstva.

Svetový deň umenia (World art day) sa symbolicky oslavuje dnes 15. apríla, čím pripomína deň narodenia Leonarda da Vinciho (15. apríl 1452, Vinci pri meste Florencia, Taliansko – 2. máj 1519, zámok Clos Lucé, Amboise, Francúzsko). Je tak poctou myšlienkam a odkazu renesančného génia, ktorý doteraz inšpiruje maliarov, sochárov, spisovateľov, filozofov i vynálezcov. Na Slovensku sa po prvý raz oficiálne oslavoval v roku 2012 vďaka iniciatíve Slovenskej výtvarnej únie. Svetový deň umenia je celosvetovým projektom iniciovaným Medzinárodnou asociáciou umenia (International association of art, IAA/ AIAP), ktorá zastrešuje profesionálnych výtvarníkov na štyroch kontinentoch a spolupracuje s organizáciou UNESCO. O jeho vyhlásení rozhodla Medzinárodná asociácia umenia v apríli 2011.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj