Kyjev 18. novembra 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Mnohí ukrajinskí politici, analytici a médiá ostro kritizujú rozhodnutie vlády o voľnom predaji pôdy, prízvukujú, že sa obrovské bohatstvo stane majetkom zahraničných monopolov a čiastočne aj domácich oligarchov. Ukrajinský poslanec Jurij Zagorodnij, člen strany Opozičná platforma – Za život, v kuloároch Najvyššej rady Ukrajiny porozprával novinárom, v čom je problém a podotkol, že návrh zákona o trhu s pôdou prijatý hneď v prvom čítaní je zločin a vláda umožňuje okrádať vlastný ľud

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jurij Zagorodnij

„Viete, mňa ako vyučeného historika, trápi jedna analógia. Kyjevské knieža Vladimír Veľký zhromažďoval územia a vytvoril Kyjevskú Rus – mocný veľký štát, jeden z najsilnejších a najpoprednejších v tých časoch. Za to bol vyhlásený za svätého a dostal meno Vladimír Krásne slniečko. Súčasný Vladimír vypredáva zem, vyčerpáva, vysiľuje štát a za tento jeho zločin proti Ukrajine, proti jej ľudu, ktorý spáchal, stane sa Vladimírom Prekliatym. Som presvedčený, že otázku otvorenia trhu s pôdou treba riešiť iba prostredníctvom všeukrajinského referendu,“ zdôraznil Jurij Zagorodnij.

„Vláda ignoruje názory ľudí. Vyše 74% občanov Ukrajiny žiada, aby sa táto otázka riešila referendom, ale vláda to ignoruje. Veď 81% je proti tomu, aby cudzinci nakupovali ukrajinskú pôdu, ale vláda aj to ignoruje. Vláda koná s veľkým cynizmom, hovoriac: ‘Vy najprv hlasujte a až potom sa budeme s vami radiť, či treba alebo netreba predávať pôdu cudzincom.’ Sú to neférové hry a podvod. Priaty hneď v prvom čítaní návrh zákona protirečí záujmom ľudu tejto krajiny,“ zdôraznil poslanec.

Vyzval, aby sa verejnosť zamyslela, kto sú tí ľudia, tých iba niekoľko percent Ukrajincov, ktorí podporujú predaj domácej pôdy. Tvrdí, že sú to v prvom rade „organizácie, ktoré sa kŕmia grantmi, odchovanci Sorosa a zástupcovia Medzinárodného menového fondu.“

Poukázal na paradox: „Ľud, ktorý bol ožobráčený, ktorý nemá nič, môže kúpiť túto pôdu? Nemôže! Môže ju iba predať za zlomok ceny, ale kúpiť nemôže. Avšak zástupcovia zahraničných transnárodných korporácií skúpia túto pôdu a potom zistíme, že nechodíme po vlastnej zemi, chápete to? Nebude to už naša zem, naša pôda, pretože bude patriť niekomu inému, ale nie Ukrajincom,“ podčiarkol Zagorodnij.

Poslanec poukázal na niektoré „náhody“: návrh zákona o totálnom vypredajú pôdy bol schválený tesne pred príchodom delegácie Medzinárodného menového fondu na Ukrajinu a iba dva dni predtým vláda splnila ďalšiu požiadavku /fakticky rozkaz/ MMF a zdvihlo ceny plynu pre obyvateľstvo o 15%.

„Všetko sa prispôsobuje misii Medzinárodného menového fondu, po vôli MMF. Čiže môžeme urobiť záver, že strana Sluha ľudu a jej líder, prezident Ukrajiny, v skutočnosti nie sú ani stranou ukrajinského ľudu, ani jeho lídrom. Sú zástupcovia Medzinárodného menového fondu, sú stranou MMF,“ zdôraznil poslanec Jurij Zagorodnij.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj