Bratislava 16. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: TASR-Pavel Neubauer)

Ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak informoval o stretnutí s predsedom OBSE a hlavou slovenského ministerstva zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Rokovali o situácii na Donbase a o spolupráci medzi ministerstvami obrany oboch krajín

Na snímke úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčál

“Dnes som mala stretnutie s ministrom zahraničných vecí Slovenska Miroslavom Lajčákom, ktorý bude v roku 2019 predsedať OBSE. Počas stretnutia som oboznámil členov zahraničné delegácie s aktuálnou situáciou na východe Ukrajiny a v Azovské-čiernomorskom regióne,” napísal Poltorak na svojom Facebooku.

Tiež informoval, že s Lajčákom prerokuje spoluprácu medzi ministerstvami obrany Ukrajiny a Slovenska. “Zvlášť chcem poďakovať slovenskej strane za definíciu otázky” riešenia krízy na Ukrajine a okolo nej “ako jedného z kľúčových úloh pre OBSE v roku 2019,” dodal Poltorak.

Súčasný predseda OBSE, slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák sa snaží o politické riešenie konfliktu na Donbase cestou minských dohôd.

“Máme veľký záujem na tom, aby sme zabezpečili príchod stabilného politického riešenia situácie … ukončiť konflikt na Ukrajine a tiež okolo nej cestou plnenia minských dohôd a tiež dodržiavaním všetkých princípov týkajúcich sa OBSE,” vyhlásil Lajčák v utorok na brífingu. Jeho prenos vysielal ukrajinský Piaty kanál.

Dodal, že Ukrajina zostáva jedným z najdôležitejších záujmov zahraničnej politiky Slovenska.

Vláda Ukrajiny v apríli 2014 začala vojenskú operáciu proti samozvaným republikám na východe Ukrajiny, ktoré vyhlásili svoju nezávislosť na Ukrajine vo februári roku 2014. Podľa posledných informácií sa obeťami konfliktu stalo viac ako 10 tisíc ľudí. Rokovania o vyriešenie situácie prebiehajú aj v rámci takzvanej Minskej kontaktnej skupiny.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj