Kyjev 11. júla 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Christopher Katsarov/The Canadian Press)

Ukrajinské Štátne byro pre vyšetrovania pripravilo žiadosť o zadržanie celého hnuteľného a nehnuteľného majetku a akcií závodu „Kuzňa na Rybaľskom“, ktorý ešte prednedávnom vlastnil bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko a jeho biznis – partner Igor Kononenko /vtedy člen parlamentnej frakcie Blok Petra Porošenka/

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Petro Porošenko

Títo majitelia vlani v novembri predali závod Sergejovi Tigipkovi za 300 miliónov dolárov. Ukrajinskí analytici viac razy uvádzali, že Porošenko a Kononenko porušili zákon, keď prostredníctvom predaja závodu „vyprali“ peniaze, ktoré získali, keď spáchali zločiny.

Vyšetrovatelia Štátneho byra pre vyšetrovania žiadosť o zadržanie celého hnuteľného a nehnuteľného majetku a akcií závodu „Kuzňa na Rybaľskom“ poslali na Generálnu prokuratúru Ukrajiny. Po oboznámení sa s týmto dokumentom ho prokuratúra odovzdá súdu.

Ešte koncom mája tohto roka známy ukrajinský právnik Andrej Portnov na Štátne byro pre vyšetrovania podal sťažnosť na zločiny, ktoré spáchal Petro Porošenko. Uviedol, že v konkrétnom prípade predaja závodu „Kuzňa na Rybaľskom“ Petro Porošenko vypral peniaze, ktoré získal prostredníctvom spáchania viacerých zločinov.

„Máme preveriť obchod, ktorý údajne za 300 miliónov dolárov zrealizoval Porošenko a Kononenko – je to zjavne pranie nezákonne získaných finančných prostriedkov. Obchod sa uskutočnil prostredníctvom spoločností, ktoré sa nachádzajú v daňových rajoch, a naši odborníci už rozlúštili celú kombináciu. Preto na základe našej informácie sa vyšetrovatelia môžu obrátiť na súd a nastoliť otázku o zadržaní všetkých aktív Porošenka,“ uviedol Andrej Portnol v rozhovore pre ukrajinský denník Strana.

Viacerí ukrajinskí analytici a novinári poukazujú na to, že Porošenko sa zúfalo snaží prebojovať do parlamentu, aby získal poslaneckú imunitu. Napáchal tak veľa zločinov, že mu nehrozí iba zadržanie a konfiškácia jeho majetku, ale aj dlhoročné väzenie.

V prípade, ak neuspeje v parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať presne o 10 dní, bude mať asi jedinú možnosť – pokúsi sa utiecť z krajiny, pretože vyšetrovatelia, ktoré v súčasnosti preverujú jeho „podnikateľskú činnosť“, ho skôr či neskôr obvinia z viacerých zločinov.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj