Kyjev 26. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

Ukrajinský denník „Strana“ zverejnil pozoruhodný článok: „Koho bude voliť „Givi“ a Zacharčenko, ktorí dávnejšie zahynuli, a ďalších 200 tisíc ľudí z Donbasu, ktorí síce zomreli, ale sú stále na zoznamoch voličov?“  Denník pripomína, že prezidentské voľby na Ukrajine sa budú konať 31. marca, ale príprava volieb má obrovské množstvo nedostatkov. Upozorňuje na to, že sa pripravuje masová falzifikácia výsledkov volieb

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Denník Strana pripomína, že už informoval čitateľov o mnohých prípadoch volebných podvodov: o masovej schéme podplácania voličov, takzvanej „Sieti“, o tom, že z ničoho nič na Ukrajine počet voličov narástol až o milión, tiež vysvetlil, prečo Ukrajina nedovolí otvoriť volebné okrsky v Rusku, a pod.

Autori týchto článkov uvádzali fakty a stále poukazovali na to, že sa na Ukrajine pripravuje masová falzifikácia výsledkov prezidentských volieb. Tento raz objavili aj ďalší spôsob falzifikácií: do zoznamov voličov v Štátnom registri voličov sa dostalo asi 200 tisíc obyvateľov nepodliehajúcich kontrole Kyjevu Doneckej a Luhanskej oblastí, ktorí však… už zomreli alebo zahynuli v bojoch.

Denník Strana uvádza niekoľko dych vyrážajúcich príkladov. Napríklad, v Štátnom registri voličov Ukrajiny je doposiaľ zapísaný obyvateľ Ilovajska Michail Tolstych. Je to legendárny veliteľ bataliónu Somali doneckej armády, ktorý mal prezývku Givi a zahynul v Makejevke 8. februára r. 2017. Ale dodnes je uvedený v registre voličov a je pridelený k volebnému okrsku №141380. Ukrajinský denník sa pýta, koho bude voliť človek, ktorý zahynul pred 2 rokmi?..

Ďalší ešte prekvapujúci príklad. V registri voličov je aj bývalý hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko, ktorý zahynul po atentáte 31. augusta 2018, ale, podľa ukrajinského volebného zoznamu bude voliť vo volebnom okrsku na ulici Kolodina v Donecke.

Alexej Romanov, autor článku podotýka, že všetky informácie o „mŕtvych dušiach“, ktoré sú zapísané do volebných zoznamov, dá sa preveriť priamo na portálu Štátneho registra voličov v rubrike „Previerka zaradenia“ /https://www.drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:LOGIN/. Treba len uviesť meno, dátum narodenia a bydlisko voliča. Uvádza, že redakcia denníku Strana preverila viacerých ľudí, o ktorých je známe, že zomreli v Doneckej alebo Luhanskej republike, ktoré Kyjev nekontroluje. Ale všetky tieto „mŕtve duše“ sú na zoznamoch voličov.

„Je to celkovo približne 200 tisíc „mŕtvych duší“, v mene ktorých úrady majú možnosť vhodiť hlasovacie lístky do urien v prospech „potrebných“ kandidátov. Veď oficiálne všetci títo voliči sú považovaní za žijúcich. A zabrániť falzifikácii určite nedokážu,“ zdôrazňuje Alexej Romanov v závere svojho článku.

Zdá sa, že na Ukrajine majú realistickejší pohľad na svet, ako v USA alebo vo viacerých európskych štátoch. To, že tunajšie voľby ovplyvnia ruské tajné služby, hakeri alebo osobne Putin, spomína iba zopár „odborníkov“, médií a bláznivých radikálov. Drvivá väčšina je presvedčená o tom, že výsledky sa pokúsia sfalzifikovať domáci „umelci“. O podobných pokusoch veľa razy písali ukrajinské média. Väčšina poukazuje na to, že najväčšie možnosti sfalzifikovať výsledky volieb má, bezpochyby, „komando Porošenka“.

Eugen Rusnák


Zdroj