Washington 10. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

Kyjev a Washington začali spoločný projekt v oblasti jadrových výskumov. Oznámilo to veľvyslanectvo Ukrajiny v USA na svojej stránke na Facebooku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Spoločný projekt vo vzdelávacej a výskumnej sfére sa bude týkať otázok jadrovej vedy a inžinierstva. Jeho otvorenie oznámili na konferencii, ktorú zorganizovalo ukrajinské veľvyslanectvo v USA, a ktorú viedol veľvyslanec Valerij Čalyj.

Podľa slov veľvyslanca má Ukrajina veľký potenciál vo sfére  jadrového mieru. Okrem toho pracujú v tejto krajine “veľmi silní odborníci v jadrovej sfére”, ktorí sú ochotní uplatniť svoje vedomosti v rámci vyhláseného projektu. Na potvrdenie svojich slov prezentoval Čalyj výstavu pod názvom 50 vynálezov, ktoré darovala svetu Ukrajina, ktorá bola otvorená na univerzite Georgea Washingtona.

Na výstave sú ukázané početné vynálezy zo sovietskej doby, ako je dopravné lietadlo An-225 a vesmírna loď Buran. Okrem toho na výstave uvádzajú, že vynálezca elektrickej električky, ruský vedec Fjodor Pirockij a vynálezca vrtuľníka, ruský emigrant Igor Sikorsky boli národnostne Ukrajinci.

V júli podpísal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj výnos, ktorý mení poriadok pobytu v zakázanej černobyľskej zóne. Bude otvorená pre turistov a bude v nej zrušený zákaz fotografovania. Plánuje sa tiež rozvoj ekonomických projektov na tomto území. V deň podpísania dokumentu bol uvedený do prevádzky nový ochranný sarkofág nad zničeným reaktorom č. 4.

“Medzinárodné spoločenstvo získalo na projekt 1,5 miliardy eur. Príspevok Európskej banky pre obnovu a rozvoj predstavoval viac ako 700 miliónov eur, “napísal Anton Usov, hlavný poradca pre vonkajšie vzťahy Európskej banky pre obnovu a rozvoj, na Facebooku.

Dokončenie stavby bolo naplánované na rok 2015, ale vzhľadom na nedostatok finančných prostriedkov bolo dokončenie prác odložené na máj 2018. Uvedenie novej ochrany do prevádzky na jadrovej elektrárni v Černobyle bolo naplánované na december 2018. Napokon ku koncu minulého roka bola dokončená inštalácia nového bezpečného uzavretého objektu nad zničeným 4. černobylským blokom. Nový sarkofág v tvare pohyblivého oblúka prikryl zastaraný objekt “Sarkofág”, ktorý bol narýchlo vytvorený v novembri 1986.

Oceľový obor o váhe 36 tisíc ton by mal vydržať 100 rokov a počas tej doby energetický blok s 200 tonami zvyškov jadrového paliva nachádzajúcimi sa vo vnútri neho, rádioaktívnymi odpadmi a rádioaktívnym prachom musí byť deaktivovaný a vytvorený úplne bezpečný objekt.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj