Kyjev 7. marca 2019 (HSP/ukrinform.ru/ria.ru/Foto:TASR-Tomáš Halász)

„Kyjev pripravil náhradný variant distribúcie plynu do krajiny v prípade neúspešných rokovaní s Ruskom ohľadom tranzitu plynu do Európskej únie cez územie Ukrajiny,“ uviedla zástupkyňa ministra zahraničných vecí Ukrajiny Jelena Zerkaľová počas konferencie o budúcnosti ukrajinského plynovo-distribučného systému, ktorá sa uskutočnila v Bruselu pod záštitou Centra pre európsku politiku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„V otázkach organizácie tranzitu ruského plynu do EÚ od 1. januára 2020 po skončení platnosti súčasnej zmluvy s Ruskom Ukrajina sa bude pridržiavať plánu „A“, podľa ktorého by mala byť uzavretá nová zmluva, ale tento raz v súlade s normami európskej legislatívy,“ podčiarkla Zerkaľová.

„Ukrajina si zapamätala skúsenosti z roku 2009, keď vypukla plynová kríza, a pripravuje aj iné opatrenia pre prípad, ak Rusko odmietne podpísať novú plynovú zmluvu,“ podčiarkla. Podotkla, že v riešení tejto otázky Ukrajina sa spolieha na pomoc Európskej komisie – číže ruský plyn, ktorý sa dostane do EÚ, potom z Európskej únie reverzom pôjde naspäť do Ukrajiny. Toto je celý „náhradný plán“…

Ukrajinské a ruské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že v januári v Bruselu sa uskutočnilo trojstranné stretnutie predstaviteľov Ruska, Ukrajiny a Európskej komisie, na ktorom sa riešili otázky tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny od začiatku budúceho roku, keď skončí platnosť súčasnej zmluvy medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom.

Európska komisia navrhla, aby Rusko a Ukrajina podpísali zmluvu na obdobie desiatich  rokov, ale konkrétnu dohodu v Bruseli sa nepodarilo dosiahnuť. Predstavitelia Ruska už viackrát vyhlásili, že tranzit plynu cez územie Ukrajiny bude pokračovať, ak bude ekonomicky výhodný a ak Ukrajina nebude kradnúť plyn.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj