Piešťany 14. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Návštevníci Piešťan zaplatia od budúceho roku za ubytovanie v tomto kúpeľnom meste viac. Mestské zastupiteľstvo v Piešťanoch rozhodlo o zvýšení miestnej dane za ubytovanie z doterajších 1,20 eura na 1,50 eura za osobu a noc

Ilustračné foto

Túto daň platia ubytovaní prostredníctvom hotelov, penziónov a ďalších poskytovateľov ubytovania. Návrh všeobecne záväzného nariadenia so zvýšenou sadzbou dane nebol vopred zverejnený a preto ho verejnosť nemohla ani pripomienkovať.

Daň za ubytovanie predstavuje pre Piešťany dôležitý zdroj príjmov, výnos z nej však postupne klesá. Kým v roku 2015 získala samospráva od ubytovaných takmer 580-tisíc eur, o rok neskôr to bolo 563-tisíc eur a vlani už len 553-tisíc eur. Doterajšia sadzba dane platila od roku 2013. Piešťany podľa poslanca Mariána Urbánka (KDH) daň za ubytovanie dlhodobo podceňovali a tak sa stalo, že dnes je v tomto svetoznámom kúpeľnom meste na rovnakej úrovni ako v malých kúpeľných mestečkách. Pripomenul, že klientela, ktorá chodí do Piešťan, si vyžaduje udržiavané parky alebo čistú pešiu zónu. „Toto je jediná daň, ktorá nezaťaží našich občanov a výrazným spôsobom zvýši životnú úroveň mesta,“ zdôvodnil návrh na zvýšenie jej sadzby. Mestské zastupiteľstvo jeho návrh bez pripomienok schválilo. Piešťanskí poslanci upravili aj sadzby dane za psa, predajné automaty a nevýherné hracie prístroje, v týchto prípadoch však došlo len k ich veľmi miernemu zvýšeniu.

Podľa zákona o obecnom zriadení obec návrh nariadenia, o ktorom má rokovať mestské zastupiteľstvo, zverejní najmenej 15 dní pred rokovaním zastupiteľstva a ponechá najmenej desať dní na pripomienkovanie návrhu. Mesto Piešťany v tomto prípade návrh všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach zverejnilo, o zvýšení sadzieb daní sa v ňom však nehovorilo.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Čítať viac