Praha 31. januára 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Známy český politik Václav Klaus mladší na sociálnej sieti kritizoval metódy a manipulatívne závery “vedeckého” skúmania, ktoré varuje pred šírením dezinformácii a fake news v Európskej únii.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Václav Klaus ml.

Vo výskume, o ktorom EÚ tvrdí, že ide o “uvedomenie si hrozby a posilnení európskej reakcie,” podľa Klausa, syna niekdajšieho prezidenta ČR Václava Klausa, výskumná otázka, či ľudia považujú fake news (falošné správy) za hrozbu, nebola vôbec prítomná.

“Dáta zrejme vychádzajú z otázky: “Je podľa vášho názoru existencia správ alebo informácií, ktoré skresľujú skutočnosť alebo sú dokonca mylné, problémom pre demokraciu všeobecne?”

Podľa Klausa ml. sa otázka nepýtala na hrozbu, ale na problém. A po ďalšie, za problém to považuje len 45 % opýtaných a 38 % za problém iba do určitej miery.

“Predovšetkým na takto položenú otázku by uvedeným spôsobom odpovedal takmer každý, čomu aj zodpovedajú výsledky vyšetrovania. Ide o typický príklad manipulatívnej techniky, kedy je umelo vytváraný pocit naliehavosti problému s cieľom presadiť určitú politiku,” vysvetľuje Klaus ml.

Je to podľa jeho slov to isté, ako keby sme sa v prieskume opýtali: Je podľa vás zimné počasie nebezpečné pre váš zdravotný stav? A Následne prezentovali fantastické čísla ako: 83 % považuje zimu za hrozbu pre svoje zdravie. A zdôvodňovali tým potrebu zakázať vychádzania občanov v zimných mesiacoch pri nedodržaní nových európskych odevných štandardov.

Boj Bruselu s dezinformáciami

Európska únia sa chystá ešte pritvrdiť a zintenzívniť svoj boj proti dezinformáciám, rozumej alternatívnym informáciám a informáciám z iných ako západných zdrojov. Jedným z opatrení je aj vytvorenie medzinárodnej skupiny, ktorá bude v rámci EÚ overovať „fakty“, čo možno prirovnať k malému ministerstvu pravdy EÚ.

Ako uvádza najnovšia správa EK s názvom Boj proti dezinformáciám na internete, ktorá je súčasťou Akčného plánu EÚ proti dezinformáciám, „dezinformácie nahlodávajú dôveru v inštitúcie a v digitálne i tradičné médiá a poškodzujú naše demokratické zriadenie, pretože znižujú schopnosť občanov rozhodovať sa na základe pravdivých informácií. Dezinformácie tiež často podporujú radikálne a extrémistické názory a činnosti.“ (viac v článku).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj