Davos/Kyjev 24. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini, Efrem Lukatsky)

Brazílsky spisovateľ Paulo Coelho odmietol dohady, že podporuje ukrajinskú expremiérku Juliju Tymošenkovú v jej snahách o zvolenie za prezidentku. Tieto špekulácie sa na Ukrajine objavili po tom, ako na straníckom sneme, kde oznamovali Tymošenkovej nomináciu, premietli videoposolstvo s Coelhom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke brazílsky spisovateľ Paulo Coelho a bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková

Coelho vo svojom tvíte zo stredy večera uviedol, že “nikdy nenakrútil žiadne posolstvo na podporu jej (Tymošenkovej) súčasnej nominácie”. “Aj keď sa mi ako osobnosť páči, ukrajinská politika sa ma netýka,” dodal spisovateľ.

Ku Coelhovi sa pridal aj bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, ktorého výroky boli vo videu tiež citované. Pre jeden z ukrajinských televíznych kanálov uviedol, že nenahral žiadne podporné posolstvo pre Tymošenkovú. Dodal, že jeho výrok, ktorý v spomínanom videu zaznel, nebol určený žiadnemu špecifickému kandidátovi.

Spomínaný videofilm sa premietal v utorok v Kyjeve na sneme nacionalistickej strany Vlasť (Baťkivščyna), na ktorom Tymošenková oficiálne oznámila, že sa v marcových voľbách chce uchádzať o funkciu hlavy štátu. Coelho ju vo filme označuje za “charizmatickú a silnú osobnosť”, ktorá je “schopná viesť krajinu”.

Tymošenková sa ku kauze vyjadrila vo švajčiarskom Davose, kde sa zúčastňuje na Svetovom ekonomickom fóre. Vyhlásila, že “novinári nesprávne komentovali” video, ktoré bolo podľa jej slov časťou filmu o jej živote za posledných 15 rokov.

“Dokumentárne záznamy, ktoré v ňom boli použité, sú podľa môjho názoru absolútne korektné,” dodala.

Tymošenkovej tlačová služba pre agentúru AFP spresnila, že video bolo nakrútené v roku 2010 pre film pod názvom Julija.

V posledných 20 rokoch patrí Tymošenková k popredným postavám na ukrajinskej politickej scéne. Do povedomia ukrajinskej verejnosti sa dostala v roku 2004, počas tzv. oranžovej revolúcie. Najnovšie je jedným z favoritov prezidentských volieb, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia 31. marca. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Tymošenková má podporu 16 percent respondentov, zatiaľ čo súčasného prezidenta Petra Porošenka podporuje 14 percent opýtaných.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj