Jerevan 10. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)

Predseda Európskej rady (ER) Donald Tusk vyzval v stredu predstaviteľov Arménska, aby ukončili desaťročia trvajúci konflikt o oblasť Náhorného Karabachu s Azerbajdžanom. Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Tusk

“Tento konflikt nemá vojenské riešenie a vyžaduje si politickú dohodu, ktorá bude v súlade s medzinárodným právom a princípmi,” vyhlásil Tusk počas návštevy Jerevanu a dodal, že EÚ je znepokojená nedávnymi stratami na životoch a “radikálnou rétorikou”.

Predseda ER, ktorý je momentálne v rámci programu Východného Partnerstva na ceste po postsovietskych republikách, ďalej obe strany vyzval, aby “sa umiernili a obnovili atmosféru, ktorá bude konštruktívna pre mier a rokovania”.

Tusk počas nedávneho stretnutia s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alievom zdôraznil, že Únia aj naďalej podporuje územnú celistvosť Azerbajdžanu.

Náhorný Karabach, ktorý je medzinárodne uznaný ako súčasť Azerbajdžanu, je už takmer tri desaťročia pod kontrolou miestnych arménskych separatistov.

Vojna o Náhorný Karabach z rokov 1988 až 1994 si vyžiadala najmenej 30.000 obetí na životoch. Skončila sa víťazstvom arménskych separatistov a založením Republiky Arcach, ktorú však uznali len separatistické republiky Abcházsko, Južné Osetsko a Podnestersko.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj