Ašchabad 3. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Vershinin)

Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov vymenoval svojho 37-ročného syna Serdara za námestníka gubernátora Ahalskej oblasti, ktorá zahŕňa i hlavné mesto tejto na zemný plyn bohatej krajiny. Oznámili to vo štvrtok tamojšie štátne médiá, ktoré cituje tlačová agentúra AFP

Na archívnej snímke z 12. februára 2017 prezident Turkménska Gurbanguly Berdymuchamedov

K vymenovaniu došlo menej než rok po tom, ako 61-ročný líder dosadil svojho syna za námestníka ministra zahraničných vecí. Podľa analytikov takáto rýchla kariéra naznačuje, že prezident svojho syna považuje za svojho nástupcu.

Serdar Berdymuchamedov si zachová svoje kreslo v parlamente, ktoré mu patrí od roku 2006, avšak odstúpi z funkcie námestníka šéfa turkménskej diplomacie.

Blízki príbuzní prezidentov stredoázijských republík sa často tešia prednostnému prístupu k politickej moci. Tento región pozostáva z piatich prevažne moslimských krajín – Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu.

Serdar Berdymuchamedov je jedným z mála členov prezidentovej rodiny, ktorý sa objavuje v štátnej televízii Turkménska, porovnávaného pre svoju izolovanosť so Severnou Kóreou.

Z času na čas sa v televízii objavuje aj prezidentov 14-ročný vnuk Kerimguly Berdymuchamedov, ktorý propaguje zdravý životný štýl alebo s autokratickým lídrom vystupuje v hudobných duetách. V decembri sa obaja predstavili so sviatočnou piesňou, v ktorej hral prezident na klavír a jeho vnuk na syntetizátore.

Pieseň s názvom Sny odspievali v angličtine, turkménčine a nemčine.

Ľudskoprávne skupiny dúfali, že smrťou prvého turkménskeho prezidenta Saparmurata Nijazova v roku 2006 sa krajina otvorí svetu, avšak bývalý zubár Berdymuchamedov zachoval politicko-spoločenský systém nastolený jeho predchodcom nedotknutý a začal uplatňovať podobný extravagantný vodcovský kult.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj