Ankara 10. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Nemá zmysel spochybňovať členstvo Turecka v NATO kvôli jeho rozhodnutiu nakúpiť ruské systémy protiraketovej obrany S400, aj keď to prispelo k zvýšeniu napätia s Washingtonom. Dnes to vyhlásil turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Podľa portálu ekathimerini.com Mevlüt Čavušoglu vo vyhlásení tiež dodal, že iní členovia aliancie používajú ruské S300.

Predtým sa turecký minister pokúšal zmierniť obavy Washingtonu v otázke kompatibility ruských systémov S400 a NATO. USA však vyzvali Turecko, aby namiesto týchto systémov kúpilo obranné systémy Raytheon Co Patriot.

Turecký minister údajne varoval, že Ankara bude musieť kúpiť viac systémov S400 alebo alternatívne systémy, pokiaľ mu Washington odmietne predať systémy Patriot.

Mevlüt Čavušoglu tiež dodal, že Ankara bude musieť hľadať alternatívne riešenie, ak nedostane stealth stíhacie lietadlá Lockheed Martin F35.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pre noviny Sabah oznámil, že ruské protilietadlové systémy S400 môžu byť do Turecka dodané do júla. Erdogan navyše okomentoval slová viceprezidenta USA Mika Penceho o tom, že nákup S400 predstavuje nebezpečenstvo jednoty NATO.

“Poznámky Penceho nie sú záväzné. Generálny tajomník NATO nie je Pence. Stoltenberg povedal posledné slovo, urobil to niekoľkokrát, poznamenal Erdogan.

Spojené štáty sa stále snažia zabrániť dodávkam S400 do Turecka. Hrozia sankciami a neraz vyhlasovali, že môžu zdržať alebo zrušiť proces predaja vlastných najnovších lietadiel F35. Ankara ale opakovane uvádza, že sa nákupu ruských komplexov nevzdajú.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj