Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu razantne poprel chýry, že Turecko na neurčité obdobie odloží nákup ruských systémov S-400

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Ankara 11. mája 2019 (HSP/Aa.com.tr/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu počas vystúpenia na tlačovej konferencii o výsledkoch zasadnutia Skupiny realizácie reforiem v Ankare rozhodne odmietol chýry, že Turecko na neurčité obdobie odloží nákup ruských raketových systémov S-400. Komentujúc vyhlásenia politikov USA na margo nekompatibility S-400 so systémami NATO, vrátane lietadiel F-35, pripomenul, že Turecko navrhlo vytvoriť skupinu expertov USA a NATO, preskúmať túto otázku a nájsť vhodné riešenie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

Turecký diplomat podčiarkol, že v otázke nákupu ruských raketových systémov S-400 Ankara, „podniká priezračné a rozhodné kroky“. Mevlüt Çavuşoğlu poukázal na to, že v otázke nákupu ruských raketových systémov S-400 Ankara zaujala maximálne konštruktívnu a úprimnú pozíciu.

„Keďže sme nemohli nakúpiť od našich spojencov systémy, ktoré mimoriadne potrebujeme, rozhodli sme sa, že podobné systémy nakúpime od Ruska, pretože Moskva poskytla úplne najlepšiu ponuku zo všetkých. Ako odpoveď na spochybnenia našich krokov zo strany USA v tejto otázke sme ponúkli niekoľko konštruktívnych návrhov. Číže bezpochyby môžeme túto otázku predsa vyriešiť, ako spojenci,“ cituje slova tureckého hlavy diplomacie domáca informačná agentúra Anadolu.

Turecký minister zahraničia na tlačovej konferencii tiež prezradil, že v sobotu /číže dnes/ telefonicky sa bude rozprávať zo svojim americkým kolegom Mikeom Pompeom. Mevlüt Çavuşoğlu podčiarkol, že sa pokúsi zrozumiteľne vysvetliť americkému kolegovi pozíciu Ankary a presvedčiť ho, že to bolo jedine správne rozhodnutie.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj