Ankara 12. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Anjum Naveed)

USA a NATO aj naďalej vyvíjajú nátlak na Turecko, a to v súvislosti s nákupom ruských protilietadlových raketových komplexov S-400

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Uvádzajú k tomu rôzne dôvody, ako napríklad nezlučiteľnosť týchto komplexov s protiraketovými systémami NATO či ich možné využitie pre prieskumy. Ako alternatíva ruských komplexov sú ponúkané dodávky amerických Patriotov.

Tieto alternatívne dodávky však nedokážu uspokojiť potreby Turecka v oblasti protivzdušnej obrany. V komentári pre Sputnik to uviedol bývalý veliteľ tureckej vojensko-leteckej základne a Tureckej leteckej agentúry, generálporučík vo výslužbe tureckého vojenského letectva Erdogan Karakus.

“Turecko nepovažuje návrh americkej strany dodávať Patrioty za dostatočný na zabezpečenie svojich potrieb v oblasti obrany. Tieto dodávky nebudú môcť uspokojiť potreby Turecka v oblasti protivzdušnej obrany. Práve z tohto dôvodu trvá Ankara na nákupe komplexov S-400. Turecko si uvedomuje, že ak mu budú poskytnuté americké systémy Patriot, potom nemôže byť ani reč o akomkoľvek predaní technológií. V súvislosti s tým už na samom začiatku vznikli problémy s dodávkami Patriotov. Keď sme americkej strane navrhli, aby nám dodávala tieto systémy za podmienky, že bude niekoľko náhradných dielov vyrobených na území Turecka, stretli sme sa s odmietnutím Washingtonu. Preto sme teraz rozhodnutí, že kúpime S-400,” povedal generál.

“Je známe, že skôr Turecko plánovalo kúpiť systém protivzdušnej obrany čínskej výroby. Američania však do tohto procesu zasiahli, v dôsledku čoho bola naša dohoda s čínskou stranou anulovaná. A teraz sa USA všemožne snaží zabrániť nám v nákupe S-400. Táto situácia ešte raz poukazuje na nutnosť ďalšieho upevňovania spolupráce v tejto sfére medzi Tureckom a Ruskom,” povedal záverom.

Dodávky S-400 Turecku

Rokovania medzi Moskvou a Ankarou o nákupe S-400 začali už v roku 2016. V roku 2017 Rusko potvrdilo, že obe strany uzavreli dohodu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vtedy oznámil, že záloha už bola zaplatená.

Spojené štáty sa však snažia zabrániť dodávkam S-400 do Turecka. Washington sa vyhráža sankciami a opakovane vyhlásil, že chce zdržať alebo úplne zrušiť predaj Turecku svojich stíhačiek F-35.

Ankara ale trvá na tom, že sa plánov ohľadom nákupu S-400 nezriekne. Uvádza sa, že prvú dodávku systémov protivzdušnej obrany má Turecko obdržať v júli. Podľa USA sú však komplexy S-400 nezlučiteľné s normami NATO.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj