Ankara 29. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ugur Can/DHA)

Turecká tlačová agentúra Anadolu uvádza, že Turecko presúva špeciálne sily a vojenské vybavenie na hranicu so Sýriou. Podľa údajov agentúry mal konvoj obrnených vozidiel a jednotiek špeciálnych síl doraziť do oblasti Reyhanlı a Kırıkhan, ktoré sa nachádzajú v pohraničnej provincii Hatay

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: Idlib

Útok na Sýriu

Už skôr sa objavili informácie o tom, že Turecko zaútočilo na pozície v Sýrii. To malo podľa dostupných informácií ostreľovať oblasť v Idlibe, odkiaľ došlo k útoku na turecké pozorovateľské stanovište. 

V rámci odvetného úderu však zahynul aj jeden z tureckých vojakov, čo Turkov pobúrilo. Tvrdia, že Turci si plnili misiu na demarkačnej línii, oddeľujúcej sýrske jednotky od teroristických zoskupení, keď jeden z delostreleckých granátov usmrtil tureckého vojaka, niekoľko tureckých vojakov bolo zranených.

Turci do vzduchu dokonca poslali aj vojenské vrtuľníky, tie však v idlibskej zóne operovalo krátko, dôvodom je sýrska protivzdušná obrana a skutočnosť, že išlo o záchrannú misiu. Jeden z vrtuľníkov odvážal zranených, druhý vrtuľník ho kryl.

Vo štvrtok večer spravodajská agentúra Reuters s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany oznámila, že bol ruský atašé povolaný na Generálny štáb tureckých ozbrojených síl, a to v súvislosti s útokom na turecké pozorovateľské stanovište v sýrskom Idlibe. Ruské veľvyslanectvo v Ankare sa k týmto informáciám zatiaľ nevyjadrilo.

Ďalšie útoky

Už skôr sýrsky minister zahraničia Valíd Mualim oznámil, že dúfa, že k žiadnemu stretu medzi sýrskymi a tureckými ozbrojenými silami nedôjde.

Dúfame, že naša armáda a turecká armáda spolu nebudú bojovať. Je to naša principiálna pozícia,uviedol Mualim. Bojujeme proti teroristom, obzvlášť v Idlibe, ktorý je súčasťou sýrskeho územia je to súčasť našej krajiny, dodal.

K ďalšiemu útoku na turecké pozorovateľské stanovište v Idlibe došlo 13. júna. Po tomto útoku ruské vzdušnekozmické sily vykonali štyri nálety na pozície teroristov, ktorých polohu im odovzdali turecké ozbrojené sily.

Ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán vtedy uviedlo, že nálet ruských vzdušnekozmických síl zlikvidoval veľké množstvo ozbrojencov spolu s ich delostrelectvom, z ktorého ostreľovali tureckých pozorovateľov. Podľa Moskvy sa jednalo o skupiny, ktoré spojencami Fronty anNusrat.

Vojaci našich krajín sú v neustálom kontakte a koordinujú svoje činnosti, aby zabránili eskalácii násilia a destabilizácii, komentovala skôr hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová ruskotureckú spoluprácu v Sýrii.

Zároveň nesmieme zatvárať oči pred nebezpečnými aktivitami teroristov, ktoré ohrozujú ruskú leteckú základňu Hmímím, sýrskych vojakov a civilistov, dodala hovorkyňa.

Rusko a Turecko je spoločne s Iránom garantom prímeria v Sýrskej arabskej republike, kde od roku 2011 pokračuje ozbrojený konflikt.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj