Ankara/Washington 1. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Riaditeľ národnej rozviedky USA Dan Coats vyhlásil v prejave na zasadnutí senátneho výboru pre rozviedku, že “regionálne ambície Turecka, nedôvera k USA a rastúce autoritárstvo tureckého vedenie” komplikujú bilaterálne vzťahy. Ankara chce podľa jeho mienky “hodiť rukavicu cieľom USA v regióne”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Dan Coats

Tureckí experti okomentovali v interview pre Sputnik význam týchto výrokov riaditeľa americkej rozviedky, príčiny rastúce nedôvery v turecko-amerických vzťahoch a tiež otázky, v ktorých sa prejavujú najväčší rozpory.

Generálny tajomník Tureckého centra strategických prieskumov (TÜRKSAM) Ahmet Gencehan Babiş zdôraznil, že Turecko sa vo svojich aktivitách v blízkovýchodnom regióne opiera o “právo štátu na ozbrojenú sebaobranu”, ako to stojí v článku č. 51 Charty OSN a tiež v dvojstrannej Turecko- sýrskej Adanskej dohode. USA podľa jeho názoru podporujú teroristov na severe Sýrie, čím poškodzujú územnú celistvosť tejto krajiny.

Expert mieni, že “cieľ Turecka, okrem zabezpečenia národnej bezpečnosti, spočíva v prevedení humanitárnej politiky s cieľom oslobodenia obyvateľov území okupovaných teroristami. Turecká vláda neraz zdôraznila, že operácie tureckej armády sú zamerané výhradne na činnosť teroristických živlov na sýrskom území. Kdežto USA, namiesto toho, aby poskytovali podporu svojmu spojencovi z NATO, podporujú kurdskú domobranu. Práve v tom spočíva hlavný rozpor a rozdiel v prístupe Turecka a USA.

“Hlavnou príčinou nedôvery Turecka voči USA je americký prístup k najchúlostivejším otázkam pre Ankaru. Dve hlavné príčiny, ktoré spôsobili krízu dôvery v bilaterálnych vzťahoch, sú nasledujúce: americká podpora Robotníckej strany Kurdistanu (kurdských oddielov domobrany) a prieťahy v prekonaní problému extradície vodcu Fethullah Gülen. Malo to za následok pokazenú povesť USA v očiach tureckej verejnosti a predstavu o tejto krajine ako o nespoľahlivom spojencami. Takže hlavná príčina nedôvery Turecka voči USA spočíva v aktivitách samotných USA, “povedal na záver Babiş.

Expert v oblasti bezpečnosti a v boji s terorizmom, účastník vojnových operácií v Sýrii Abdullah Ağar zdôraznil v komentári k vyhláseniu Dana Coatsa, že USA si nesprávne vykladajú ciele Turecka v regióne. “Američania sú presvedčení, že pre Turecko je v regióne hlavná ideológia, a preto vidia vo vytvorení bezpečnostnej zóny konfrontáciu medzi saláfitsko-vahábitskou ideológiou a kurzom, moslimských bratov’. Lenže z hľadiska Turecka to nie je pravda, pretože Turecká republika je v základe svetský štát, na čo USA radšej zabúdajú,” povedal.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj