Ankara 22. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu kritizoval pondelkové rozhodnutie USA nepredĺžiť výnimku na dovoz iránskej ropy pre osem krajín, píše agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu

“Turecko odmieta jednostranné sankcie a obmedzovanie vzťahov so susednými krajinami,” uviedol v tejto súvislosti Čavušoglu, pričom dodal, že toto rozhodnutie Washingtonu “neprispeje k mieru a stabilite v regióne a zároveň poškodí občanov Iránu”.

Biely dom v pondelok vyhlásil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy, ktorú Washington v novembri 2018 udelil ôsmim krajinám vrátane Turecka.

Biely dom vo svojom vyhlásení podľa agentúry Jonhap uviedol, že cieľom tohto rozhodnutia je “znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov”.

Hoci Washington pôvodne udelil výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy ôsmim krajinám – Taliansko, Grécko a Taiwan už medzitým prestali iránsku ropu dovážať. Výnimka sa tak naďalej v praxi týka len Japonska, Južnej Kórey, Turecka, Číny a Indie, pričom jej platnosť by sa mala skončiť 2. mája.

Americký prezident Donald Trump vlani v máji odstúpil od jadrovej dohody medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami z roku 2015 a opätovne uvalil na Teherán sankcie, postihujúce najmä rozsiahly ropný sektor tejto krajiny.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj