Turecká opozícia žiada zopakovať komunálne, parlamentné i prezidentské voľby

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Ankara 9. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Turecká hlavná opozičná strana požiadala v stredu najvyšší volebný orgán v krajine, aby anuloval výsledky marcových komunálnych volieb v 39 obvodoch Istanbulu, ako aj vlaňajších parlamentných a prezidentských volieb. Urobila tak po rozhodnutí tohto orgánu vyhlásiť za neplatné víťazstvo opozície vo voľbách istanbulského starostu, informovala tlačová agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Turecká Najvyššia volebná rada (YSK) dala v pondelok za pravdu vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) na čele s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a nariadila zopakovať voľby starostu Istanbulu, kde v závere marca tesne zvíťazil opozičný kandidát Ekrem Imamoglu. Rozhodnutie zdôvodnila tým, že na zabezpečovaní hlasovania sa podieľali aj osoby, ktoré nie sú štátnymi zamestnancami, čo je v rozpore so zákonom. Podľa AKP práve takéto nezrovnalosti ovplyvnili výsledok volieb starostu.

Opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) teraz požaduje anulovanie výsledkov aj v prípade volieb do istanbulských obvodných rád a minuloročných parlamentných a prezidentských volieb, pričom argumentuje rovnako tým, že na hlasovanie dohliadali osoby, ktoré nie sú štátnymi zamestnancami. V istanbulských obvodoch, ako aj v národnom parlamente získala vo voľbách väčšinu AKP.

Rozhodnutie YSK o zopakovaní volieb istanbulského starostu je konečné a CHP sa nemôže proti nemu odvolať. Opozícia chce teraz poukázať na nespravodlivosť tohto postupu, hoci sa neočakáva, že by volebná rada vyhovela jej požiadavke. CHP spochybnila nezávislosť YSK a vyjadrila presvedčenie, že členovia rady sa podvolili nátlaku Erdogana, ktorý chce podľa opozície “odcudziť” istanbulskú radnicu, aby si v tomto najväčšom meste Turecka udržal moc.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj