Idlib 10. augusta 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Turci posilňujú svoje pozície na severe Sýrie a sú pripravení začať bojové operácie proti kurdským skupinám v Sýrii. O pripravenosti tureckej armáde k útoku už otvorene hovoria turecké informačné agentúry i blogeri, ktorí si všímajú skutočnosť, že viaceré skupiny sýrskej opozície v Idlibe začali opúšťať svoje pozície v Idlibe a sťahujú sa na územie pod kontrolou Kurdov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ku kurdským pozíciám sa sťahujú aj proturecké skupiny z Idlibu, tie ale zaujímajú postavenia na turecko-kurdskej línií, ktoré im určujú tureckí dôstojníci. Z Idlibu sa tak už stiahla veľká časť ozbrojencov, čo oslabilo pozície protiasadovských proamerických skupín v Idlibe.

Sýrske vládne jednotky využívajú toto oslabovanie teroristických skupín v Idlibe a pokračujú v útokoch na pozície teroristov. Turci si vedú svoju politiku, už v roku 2016 začali s operáciou “Štít Eufratu”, vyčistili od Kurdov Afrin a do roku 2018 sa pevne usadili na dobytých územiach. Po niekoľkých mesiacoch aktívnu fázu operácie Erdogan utlmil, dnes sú Turci pripravení opäť aktívne vojensky reagovať.

Kurdi sa stiahli na územia, kde im garantujú bezpečnosť Američania. Stále však prichádza k stretom medzi Turkami a Kurdami, čo Američanov znepokojuje, pretože nechcú stratiť ani Kurdov a ani Turkov. Turci momentálne upriamili svoju pozornosť na Kurdami obsadené oblasti Tell Abbiad, Kobani a Manbidj.

Dnes turecký prezident Erdogan otvorene upozornil Moskvu i Washington, že Turci sú pripravení zaktivizovať svoje vojenské jednotky v oblasti, Američania sa snažia politicky Turkov zastaviť a prinútiť ich, aby ofenzívu proti Kurdom nerealizovali. Vzťahy medzi Američanmi a Turkami však nie sú práve najlepšie, Američania vyradili Turkov z projektu F-35, pretože Turci kúpili ruské systémy PVO S-400. Okrem toho Turci začínajú ťažiť ropu a plyn v blízkosti severného Cypru, čo Američanom a Britom takisto nevyhovuje.

Turci a Američania vedú neustále rozhovory na najvyššej úrovni, Turci tvrdia, že Američania sa začali správať ústretovejšie a pozície USA a Turecka sa zbližujú. Zdroje z tureckej armády však tvrdia, že Turci začnú s masívnou operáciou voči Kurdom koncom augusta 2019.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj