Tunis 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:Pxhere)

Dezignovanému tuniskému premiérovi Iljásovi Fachfáchovi sa viac ako štyri mesiace od volieb podarilo vytvoriť novú koaličnú vládu za účasti umiernenej islamistickej Strany obnovy (an-Nahda). Informovala o tom vo štvrtok televízia al-Džazíra

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Exminister financií Fachfách ohlásil sformovanie nového koaličného kabinetu v stredu večer. Stihol to na poslednú chvíľu, keďže na zostavenie vlády mal len jeden mesiac. Poverenie od prezidenta dostal 20. januára.

Dosiahnutie koaličnej dohody tak odvrátilo hroziace riziko rozpustenia parlamentu a vypísania nových volieb. Poslanci 10. januára odmietli vládu navrhnutú prvým kandidátom na premiéra Habíbom Džemlim.

Očakáva sa, že nový tím ministrov pravdepodobne získa dôveru roztriešteného parlamentu. Islamistická Strana obnovy, ktorá bude súčasťou vlády, je totiž najsilnejšou parlamentnou stranou. Hlasovanie o dôvere sa očakáva už v najbližších dňoch.

Prezident Kajs Saíd v pondelok varoval, že ak poslanci novú vládu odmietnu, pristúpi k rozpusteniu parlamentu, na čo ho oprávňuje ústava.

Premiér Fachfách vopred prisľúbil, že bude spolupracovať iba so stranami, ktoré vychádzajú z hodnôt tuniskej revolúcie a sú odhodlané bojovať proti korupcii.

V Tunisku sa v roku 2011 začali protesty proti sociálnej a ekonomickej situácii, ktoré neskôr zachvátili viacero krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a dostali názov Arabská jar. Tunisko je momentálne pod tlakom medzinárodných veriteľov, aby prijalo drastické opatrenia na reštrukturalizáciu svojej ekonomiky.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj