Washington 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Americká vláda zakázala v utorok tzv. urýchľovače paľby (bump stocks), aké použil aj páchateľ vlaňajšieho masakra v Las Vegas s 58 obeťami. Vlastníkom týchto zariadení dala 90 dní na to, aby ich odovzdali alebo zničili, pričom zastavila aj ich registráciu. Informovala o tom agentúra Reuters

Na obrázku je fialová časť zbrane bump stocks

Republikánska strana prezidenta Donalda Trumpa obvykle podporuje vlastníctvo strelných zbraní a jej členovia ostro bojujú proti akémukoľvek ohrozeniu, ktorému je podľa nich vystavený druhý dodatok Ústavy USA, zaručujúci právo vlastniť a nosiť zbrane.

Trumpova vláda však obišla prípadnú diskusiu v Kongrese, keď v utorok vydala rozhodnutie, ktoré pridáva urýchľovače paľby do definície automatickej rýchlopalnej zbrane s nepretržitou streľbou. Prídavné zariadenie bump stock umožňuje, aby poloautomatická zbraň fungovala ako plnoautomatická a vystrelila tak stovky nábojov za minútu.

Nariadenie ministerstva spravodlivosti prišlo po tom, ako mnoho štátov USA i obchodníkov zaviedlo prísnejšie obmedzenia predaja strelných zbraní a príslušenstva v dôsledku februárovej streľby na strednej škole na Floride so 17 obeťami, ktorá vyvolala vlnu protestov.

Organizácia Gun Owners of America oznámila, že nový predpis napadne na súde a bude žiadať aj predbežné opatrenie pozastavujúce jeho platnosť. Podľa stanoviska organizácie sa ministerstvo pokúša prepisovať zákony a jeho nariadenie povedie aj k zákazu iných zbraní.

Predstavitelia rezortu spravodlivosti predtým novinárom povedali, že sú pripravení na žaloby a dôverujú výsledkom právneho posudku vykonaného pri príprave nového nariadenia. Ministerstvo dostalo k jeho návrhu takmer 190.000 pripomienok.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj