Washington 28. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok oznámila, že uvalí sankcie na venezuelskú štátnu ropnú spoločnosť. Informovala o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Trump

Sankcie sa budú vzťahovať na ropnú firmu Petroleos de Venezuela (PDVSA), ktorá podľa Washingtonu nesie veľký diel zodpovednosti za súčasný “tragický úpadok” tejto latinskoamerickej krajiny.

V súlade s rozhodnutím Trumpovej administratívy budú zablokované všetky aktíva Petroleos de Venezuela v USA. Americké firmy budú mať zároveň zakázané s uvedenou spoločnosťou obchodovať.

Sankcie ohlásili poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton a minister financií USA Steven Mnuchin. Zdôraznili, že rozhodnutie má posilniť pozíciu venezuelského opozičného vodcu Juana Guaidóa, ktorého USA minulý týždeň uznali ako legitímneho lídra krajiny namiesto prezidenta Nicolása Madura.

Prijaté sankcie majú podľa Mnuchina prispieť k obnoveniu demokratického zriadenia vo Venezuele a zabrániť sprenevereniu venezuelských štátnych prostriedkov zo strany Madura a jeho ľudí.

Venezuelský socialistický prezident Maduro je v súčasnosti pod silným tlakom opozície, USA, latinskoamerických štátov aj EÚ, aby riešil súčasnú krízu vypísaním nových volieb.

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa minulú stredu vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta. Jeho legitimitu odvtedy uznali Spojené štáty, Kanada, Izrael, Austrália i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane Madura naopak stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj