Trump varoval Turecko pred ekonomickým zničením v prípade ofenzívy proti Kurdom

Washington 14. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Charlie Riedel)

Americký prezident Donald Trump varoval v nedeľu na svojom twitterovom účte Turecko, že v prípade útoku jeho armády na kurdské sily v severnej Sýrii ho Spojené štáty “ekonomicky zničia”

Na snímke prezident USA Donald Trump

“Takisto nechcem, aby Kurdi provokovali Turecko,” napísal ďalej Trump. Navrhol tiež vytvorenie 20-míľovej (približne 32-kilometrovej) bezpečnostnej zóny, bližšie sa k nej ale nevyjadril.

Kurdi v severnej Sýrii, ktorí boli doteraz spojencami USA v ich boji proti tzv. Islamskému štátu (IS), sa obávajú operácie tureckej armády po stiahnutí amerických vojakov z oblasti. Ankara totiž považuje kurdských bojovníkov za teroristov a ozbrojenú odnož v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok povedal, že chce veľmi rýchlo podniknúť kroky “na neutralizáciu týchto teroristických organizácií na sýrskom území”.

Turecká ofenzíva proti kurdským silám sa mala začať už vlani v decembri, ale Ankara ju odložila po prekvapujúcom Trumpovom oznámení o amerických jednotiek zo Sýrie. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu však vo štvrtok v rozhovore pre televíziu NTV uviedol, že Turecko zasiahne, ak budú USA sťahovanie svojich vojakov príliš dlho odkladať.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj