Washington 7. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)

Americký prezident Donald Trump navštívi tento týždeň hranicu s Mexikom, oznámila v pondelok jeho hovorkyňa. Pôjde o jeho najnovší pokus vyvinúť tlak na Kongres v súvislosti s rokovaniami o pohraničnom múre, ktoré viedli k čiastočnému zastaveniu financovania federálnych inštitúcií, tzv. shutdownu, informovala agentúra AFP

Na snímke Donald Trump

Trump “pocestuje vo štvrtok k južnej hranici, aby sa stretol s tými, ktorí sú v prvej línii národnej bezpečnosti a humanitárnej krízy”, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Bližšie informácie o tom, kam bude Trump cestovať, nie sú zatiaľ k dispozícii. Sandersová však avizovala skoré oznámenie ďalších podrobností, uviedla agentúra AP.

Cestu Trumpa oznámili v čase, keď Biely dom i demokrati, ktorí majú väčšinu v dolnej komore Kongresu, odmietajú významnejšie ustúpiť vo svojom spore okolo financovania bariéry na hranici s Mexikom.

Trump žiada viac než päť miliárd dolárov na výstavbu “múru”, ktorý má podľa neho zastaviť nelegálnych migrantov.

Demokrati takýto projekt zavrhli ako snahu o vyvolávanie senzácie. Prezident v reakcii odmieta podpísať zákony o financovaní federálnych inštitúcií, ktoré tak museli obmedziť svoju činnosť a pozastaviť vyplácanie miezd státisícom zamestnancov.

Tzv. čiastočný shutdown trvá už viac než dva týždne a dosiaľ nie sú náznaky, že sa čoskoro skončí.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj