Washington 4. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)

Americký prezident Donald Trump v sobotu (3. 8.) obhajoval svoju tvrdú obchodnú politiku proti Číne. Argumentoval, že clá, ktoré zaviedol, prinášajú „miliardy“

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Trump

Vyhlásil, že „veci sa vyvíjajú dobre” a Čína platí desiatky miliárd dolárov prostredníctvom devalvácie meny a pumpovania obrovskej hotovosti, aby udržala svoj systém v chode. Americkí spotrebitelia za to zatiaľ podľa Trumpa nezaplatili nič, ani infláciu. A ani žiadnu pomoc od centrálnej banky Fed, napísal na sociálnej sieti Twitter.

Uviedol tiež, bez toho, aby predložil dôkazy, že krajiny žiadajú USA o rokovania o „reálnych obchodných dohodách“, keďže nechcú byť terčom amerických ciel.

Trump na začiatku augusta nečakane oznámil, že USA od 1. septembra zavedú clá vo výške 10 % na ďalší čínsky tovar v hodnote 300 miliárd USD (270,12 miliardy eur). Šokoval tak finančné trhy a ukončil mesiac trvajúce prímerie v obchodnom spore Washingtonu a Pekingu. Čína vzápätí sľúbila odvetu.

Cieľom colných sadzieb v USA je zvýšiť ceny zahraničného tovaru a podporiť tak domácich výrobcov, pokiaľ medzinárodní exportéri neznížia svoje ceny. Neexistujú pritom žiadne dôkazy o tom, že Čína znižuje ceny, aby sa prispôsobila Trumpovým clám.

Štúdia, ktorú v marci zverejnil americký úrad pre ekonomický výskum, naopak, odhalila, že všetky náklady na clá zavedené v roku 2018 boli prenesené na amerických spotrebiteľov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj