Washington 9. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)

Americký prezident Donald Trump nazval v utorok britského veľvyslanca v Spojených štátoch Kima Darrocha “veľmi hlúpym chlapom”, a to deň po tom, čo vyhlásil, že s ním už viac nebude spolupracovať. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Trump

Trump takto reagoval na uniknuté diplomatické depeše, v ktorých ho Darroch označil za neschopného.

“Strelený veľvyslanec, ktorého Británia nastrčila do Spojených štátov, nie je niekým, kým by sme boli nadšení, je to veľmi hlúpy chlap,” napísal Trump v sérii príspevkov na Twitteri.

Americký prezident opäť zaútočil aj na britskú premiérku Theresu Mayovú, pokiaľ ide o tzv. brexit: “Išla svojou vlastnou bláznivou cestou, nedokázala to urobiť. Pohroma!”

Mayovej vláda v pondelok opäť vyjadrila svoju “plnú podporu” britskému veľvyslancovi vo Washingtone. “Sir Kim Darroch má naďalej premiérkinu plnú podporu,” uviedol hovorca britskej vlády po tom, ako Trump reagoval na uniknuté diplomatické depeše, v ktorých Darroch prezidenta označil za nekompetentného, neschopného a nestabilného a jeho administratívu nazval nefunkčnou.

Darrochove výroky v nedeľu zverejnil týždenník The Mail On Sunday. Okrem iného veľvyslanec povedal, že existujú pochybnosti o tom, či Biely dom “vôbec niekedy bude vyzerať, že je kompetentný”. Podľa Darrochových vyjadrení jediný spôsob, ako s Trumpom komunikovať, je hovoriť jednoducho a hrubo.

Trump následne v sérií tvítov kritizoval Darrocha i Mayovú. Vyhlásil, že spôsob, akým odstupujúca premiérka Británie riešila tzv. brexit, znamená “neporiadok”. Zároveň vyslovil slová vďaky za to, že jej funkčné obdobie sa čoskoro skončí.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj