Washington 26. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump obvinil v piatok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z “hlúposti” za zavedenie zdaňovania globálnych technologických gigantov. Zároveň sľúbil masívnu odvetu, ktorá bude zacielená na francúzske víno, ako Trump naznačil

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Donald Trump

“Francúzsko práve zaviedlo digitálnu daň na naše veľké americké technologické spoločnosti,” napísal Trump na Twitteri o zákone, ktorý tento mesiac schválil francúzsky parlament. Zákon má postihovať americké internetové a technologické giganty ako Google, Apple, Facebook a Amazon, pripomenula tlačová agentúra AFP.

“Ak ich niekto zdaní, mala by to byť ich domovská krajina, teda USA,” zdôraznil Trump v tweete. “Čoskoro oznámime masívne recipročné kroky voči Macronovej hlúposti. Vždy som hovoril, že americké víno je lepšie než francúzske!” dodal.

Vo Francúzsku v polovici júla schválili tzv. digitálnu daň z internetových služieb, ktorá tak definitívne nadobúda platnosť aj napriek odporu USA.

Hlasovanie 11. júla v hornej komore parlamentu, ktorú má pod kontrolou opozícia, ukázalo, že táto otázka má vo Francúzsku širokú podporu. Daň vo výške tri percentá z ročných príjmov z internetových služieb je splatná spätne od začiatku roka 2019.

Francúzsko tvrdí, že je daň potrebná, pretože veľké internetové spoločnosti ako Facebook či Amazon sa vyhýbajú vysokým výdavkom na dane tým, že príjmy z celej EÚ zdaňujú v krajinách s nízkymi sadzbami. USA sa nepáči, že daň sa najviac dotkne práve amerických internetových gigantov.

Francúzsko presadzovalo zavedenie tejto dane v celej Európskej únii, ale narazilo na odpor niektorých štátov, najmä Írska a škandinávskych krajín, ktoré lákajú zahraničné firmy práve na nízke dane.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj