Washington 10. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump v sobotu uviedol, že sa mu severokórejský vodca Kim Čong-un “tak trochu” ospravedlnil za nedávnu sériu raketových skúšok. Ospravedlnenie bolo súčasťou listu, ktorý Trump dostal od Kima tento týždeň, informovala agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Kim Čong-un a Donald Trump

Kim Čong-un v liste podľa Trumpa okrem toho vyjadril pripravenosť obnoviť rozhovory o denuklearizácii Kórejského polostrova.

“V liste, ktorý mi poslal Kim Čong-un, (Kim) veľmi zdvorilo uviedol, že by sa rád stretol a začal rokovania, hneď ako sa skončia spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenia,” napísal Donald Trump na Twitteri.

Podľa neho išlo o dlhý list, ktorého veľkú časť tvorili sťažnosti voči týmto “absurdnými a drahým” cvičeniam. “Bolo to tak trochu aj ospravedlnenie za testovanie rakiet krátkeho doletu,” zatwítoval Trump.

Kim podľa prezidenta USA zároveň vyjadril pripravenosť ukončiť raketové testy, keď sa skončia americko-juhokórejské manévre.

Šéf Bieleho domu sa podľa vlastných slov teší na stretnutie so severokórejským vodcom v “nie príliš vzdialenej budúcnosti”.

Trump tiež zopakoval svoju víziu, že ak sa Severná Kórea vzdá jadrových zbraní, môže sa stať “jednou z najúspešnejších krajín na svete”.

Donald Trump už v piatok informoval, že deň predtým dostal od Kima ďalší zo série listov a označil ho za “veľmi krásny”.

Severná Kórea vykonala v uplynulých dvoch týždňoch niekoľko testov rakiet krátkeho doletu. Spoločné juhokórejsko-americké manévre prebiehajú od 5. do 20. augusta.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj