Washington 24. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že v uplynulom mesiaci mal so severokórejským vodcom Kim Čong-unom “veľmi priateľskú” korešpondenciu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Kim Čong-un a Donald Trump

Kim prezidentovi USA začiatkom mesiaca poslal list, v ktorom mu zablahoželal k narodeninám. Trump mu odpovedal taktiež listom, ktorého obsah severokórejské médiá citujúc samotného Kima v nedeľu označili za “znamenitý”, informuje v pondelok juhokórejská agentúra Jonhap.

“Vlastne mi zablahoželal k narodeninám a bol to priateľský list,” povedal novinárom v Oválnej pracovni Trump, ktorý 14. júna oslávil svoje 73. narodeniny.

Išlo o vôbec prvú známu korešpondenciu Trumpa s Kimom od ich februárového summitu vo vietnamskom Hanoji, ktorý sa skončil predčasne a bez vzájomnej dohody, keď sa obaja lídri rozišli v otázke ukončenia severokórejského jadrového programu.

Podrobnejší obsah korešpondencie nezverejnila ani jedna strana, jej načasovanie však podľa Jonhapu podnietilo špekulácie, že obe strany by mohli smerovať k obnoveniu rozhovorov o denuklearizácii KĽDR výmenou za uvoľnenie amerických sankcií.

Jonhap pripomína, že Trump sa tento týždeň zúčastní na summite skupiny G20 v japonskej Osake, kde by mal okrem iného rokovať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý bol minulý týždeň na návšteve v Pchjongjangu a stretol sa aj s Kimom. Z Osaky následne americký prezident odcestuje do juhokórejskej metropoly Soul, kde sa má stretnúť s tamojším prezidentom Mun Če-inom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj