Bratislava 8. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Tony Gutierrez)

Prezident Donald Trump apeluje, aby súkromná spoločnosť Apple vyrábala svoje produkty v USA a nie v Číne. Vyhlásenie amerického prezidenta prišlo krátko po tom, ako sa znížila prognóza príjmov Silicon Valley. Trump tvrdí, že jeho výroky s tým nesúvisia, informuje portál RT

Ilustračné foto

„Apple vyrába svoje výrobky v Číne. Povedal som manažérovi spoločnosti Apple, Timovi Cookovi, ktorý je mojím priateľom a ktorého mám veľmi rád: „Vyrábajte svoje výrobky v Spojených štátoch,” uviedol Trump v piatok novinárom v blízkosti Bieleho domu.

Dodal, že technický gigant by mal „vybudovať veľké, krásne továrne” v Amerike, keďže Čína je v súčasnosti krajinou, kde sa nachádza väčšina výroby.

„Chcem, aby Apple vyrábal svoje iPhony a všetky tie skvelé veci, ktoré robia v Spojených štátoch, a to sa uskutoční,” uviedol americký líder.

Avšak výrobca iPhone v minulosti uviedol, že niektoré komponenty pre zariadenia sú skutočne vyrábané v USA, ale ľudia sa sústreďujú len na to, kde je hotový výrobok zostavený.

Cook v marci pre médiá vysvetlil, že mnohé spoločnosti vyrábajú komponenty v rôznych krajinách a zdôrazňuje, že je to „neporozumenie …, že ľudia len vidia, kde je konečný výrobok zostavený a potom nadávajú, že to nie je vyrobené v USA”.

Vo štvrtok americký telekomunikačný gigant stratil miliardy dolárov na svojej hodnote a narušila americký trh po tom, čo znížil svoju prognózu príjmov začiatkom tohto týždňa. Zverejnená informácia však Trumpa netrápi. Novinárom totiž uviedol, že spoločnosť bude v poriadku a dodal, že od svojho prevzatia úradu vzrástla o stovky percent. Apple akcie skutočne vzrástli od januára 2017, ale ich reálny rast bol okolo 20 percent.

Pri diskusii o obchodnej dohode medzi americkou a čínskou delegáciou, je americké vedenie presvedčené, že jeho pozícia je silnejšia. Avšak vojna s názvom tit-for-tat vyvíjala tlak na mnoho amerických spoločností, ktorých akcie klesli.

Napriek tomu, že Apple tvrdí, že predaj v Číne klesol čiastočne kvôli obchodnej vojne, samotná spoločnosť sa dopustila chýb na čínskom trhu a veľké finančné straty sú vlastne chybou spoločnosti Apple, tvrdí analytik.

„Priemerný občan Číny zarobí 10 000 dolárov ročne a vy im predávate iPhone za 1 200, 1 500 dolárov … keď môžu získať telefón od Huawei, z čínskej výroby, za 500 so všetkými rovnakými funkciami, ktoré má iPhone, čo očakávate?”


Zdroj